Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Zumba Nasıl Yapılır? Zumba Hareketleri ve Müzikleri

Kaslarınıza İyi Gelecek ve Enerjinizi Tazeleyecek… Zumba Hareketleri ve Müzikleri!

Zumba hareketleri ve figürlerinin kolaylığıyla her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği bir dans ve spor türüdür. Kolombiya’dan tüm dünyaya yayılmış Zumba dansı dans etmek isteyen ve dans ederek kalorilerinden kurtulmak isteyenler arasında oldukça popüler hale gelmiştir. 

Eğlenceli ritimleri ve basit Fitness hareketlerini dansla birleştiren Zumba nasıl yapılır merak ediyorsanız; Oryantal’den Merengue’ye, Jazz’dan Hip Hop’a birçok dans müziğinin kullanıldığı Zumba hareketleri ve Zumba müzikleri yazımızın devamında sizleri bekliyor!

Zumba nedir nasıl yapılır konusuna geçmeden önce Zumba’nın birbirinden farklı müziklerini Tanıyalım! 

Zumba Müzikleri – Zumbada Hangi Müzikler Kullanılır?

Zumba’da kullanılan belirli bir Zumba müziği yoktur aslında. Alberto Perez’in Aerobik sınıfına derse giderken unuttuğu kasedi yerine Latin dansları müzikleriyle dolu kasedini kullanmasıyla ortaya çıkmış Zumba’da birbirinden farklı Latin müzikleri kullanılır. Salsa, Samba, Merengue gibi Latin müziklerine Zamanla farklı dans türleri de eklenmiş ve Zumba müzikleri çok çeşitlenmiştir. 

Zumba müzikleri kısaca şu şekildedir;

  • Salsa
  • Samba
  • Bachata
  • Merengue
  • Oryantal
  • R&B
  • Jazz
  • Rockn Roll

ve daha fazlası Zumba yaparken kullanılabilir. Önemli olan hangi müzikleri kullandığınız değil; Zumba’nın enerjisini yansıtan ve kaslarınızı çalıştıracak tarzda hareketleri ritimleri ile destekleyebilen müzikleri kullanmanızdır. 

Son yıllarda klasik Zumba müzikleri, yani Salsa, Merengue, Samba gibi müzikler, yerini popüler kültürün hareketli şarkılarına bırakmıştır. Yeni çıkan hareketli pop şarkılar Zumba için kullanılırken Zumba’nın hangi kültürde yapıldığı da önemlidir. Örneğin ülkemizde Oryantal, Salsa, popüler Latin şarkıları Zumba müizkleri ihtiyacını karşılarken; Roman havası ve türkçe pop’un aerobik figürlere uygun koreografi oluşturulabilecek Türkçe pop şarkıları da kullanılmaktadır.

Latin müziklerinin kullanıldığı Zumba nasıl bir spor? Sporda Latin müzikleri nasıl kullanılıyor diyorsanız gelin bir yakından bakalım… Zumba nasıl öğrenilir?

Zumba Nasıl Yapılır? – Zumba Dans Hareketleri

Zumba hareketleri kalori yakmaya ve kasları çalıştırmaya yönelik Fitness hareketleri ile temellendirilmiş dans figürleridir. Aerobik egzersizi yerine geçebilen Zumba, hem dans hem de spordur. Zumba nasıl yapılır merak edenler için yanıtlayalım; Hareketli bir Zumba müziği ile oluşturduğunuz koreografide dans ederken aerobik adımları ve Fitness figürlerine dansınızın içinde yer verirsiniz. 

Zumba dans hareketleri herkesin yapabileceği tarzda figürler olup; ister evinizde isterseniz bir dans kursunda eğitmeninizle birlikte yaparak keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Evinizde yapacağınız Zumba hareketlerini videolar izleyerek destekleyebilirsiniz; dans kursunda ise eğitmeninizi gözünüz ve bedeninizle takip etmeniz yeterlidir!

Zumba hareketleri nasıl yapılır gelelim… Zumba hareketlerinin belirli isimleri yoktur. Peki Zumba nasıl yapılır? Koreografi oluşturarak ve dans ederek! Açıklayalım… Zumba, squat ve lunge gibi egzersiz türlerinin dans müzikleriyle birleştirilmiş halidir. Dolayısıyla müziğin ritmine uygun olarak egzersiz hareketlerinizi yaparken Zumba yapmış oluyorsunuz! 

Ancak Oryantal, Roman ve Latin danslarının figürlerini de koreografinize dahil etmeyi unutmuyorsunuz tabi bu süreçte! İsterseniz belinizi kıvırın, isterseniz kollarınızı kullanın! Zumba için önemli olan yerinizde durmamanız! 

Bu dansları bilmeden Zumba nasıl yapılır diyorsanız cevaplayalım; bahsettiğimiz dansların her figürünü porfesyonel bir dansçı gibi bilmenize gerek yok! Vücudunuzu müziğe uygun ve kıvrak kullanabileceğiniz bir şekilde koreografi bulun yeter!

Kendinize bir koreografi oluşturabilir ve Zumba eğitmenlerini izleyerek bu koreografinin ne kadar yararlı olabileceğini kendiniz ölçüp tartabilirsiniz. Zumba’yı evde yaparken önemli olan şey, hareketlerinizin kaslarınızı gerçekten çalıştırması ve düzenli, ritmik, enerjik olmasıdır! Zumba kurslarına katılarak eğitmen gözetiminde daha güvenli ve rahat bir şekilde Zumba yapabilir, forma girebilirsiniz. 

Zumba hareketleri tamamen dans etmeye ve bedeninizdeki toksinleri yakmaya yönelik olduğu için hangi Zumba müziği ile dans ederseniz edin, adımlarınızı hiç durdurmayacaksınız! Spor yapmanın en keyifli hali olan Zumba’da zıplamalar, kollarla yapılan hareketli figürler, hızlı adım ve bacak hareketleri ve tabii ki göbek çevrenizi eritmenize yardımcı olacak kalça ve göbek hareketleri bulunuyor! 

Zumba hareketleri vücudunuzun her noktasını çalıştırmaya yönelik, müziğin ritmiyle kaslarınızı esneteceğiniz hareketlerdir. Hareketli ritimlere sporunuzu, adımlarınızı ve bedeninizi uydurun; Zumba nasıl yapılır deneyerek öğrenmeye başlayın!

Zumba Hareketleri ile Bedeniniz Enerji Bulacak!

Siz de Zumba nasıl yapılır merak ediyor, bir yerlerden başlamak mı istiyorsunuz? Zumba nasıl öğrenilir bilmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey müziğin sesini açmak ve spor kıyafetlerinizi üzerinize geçirmek! Sevdiğiniz harektli bir müzik türünü seçebilir, videolar izleyebilirsiniz ancak bizim size tavsiyemiz Zumba’dan en yüksek verimi almak istiyorsanız bir dans ya da Fitness kursu ile eğitmen gözetiminde Zumba yapmaya devam etmeniz!

Zumba hareketleri sizin için spora teşvik ediciyse hiç durmayın; Zumba ile spor yapmanın keyfine gelin, Dans Akademi ailesine katılarak varın! Alanında uzman Zumba eğitmenlerinden alacağınız Avrupa standartlarında uygulamalı Zumba eğitimleri ile kaslarınızı doğru çalıştıracak ve her dersten sonra biraz daha forma girdiğinizi hissedeceksiniz. Geniş sınıflarda rahat bir ortamda geçirdiğiniz eğlenceli Zumba saatleri ile bedeniniz daha dinç ve enerjik olacak! Gelin, size en uygun Zumba eğitim programına birlikte karar verelim, merak ettiğiniz Zumba hareketlerini en doğru şekilde yapmayı uzman eğitmenlerimizden öğrenin!

[widget-174]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46