Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Reformer Pilates Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Yapalım?

Pilates Eğitimi Almak İstiyorsunuz, Peki Hangi Pilates Türü Karar Verdiniz Mi?

Son yıllarda gittikçe popüler hale gelen Pilates eğitimlerinden Reformer Pilates nedir hiç merak ettiniz mi? Neden Reformer Pilates yapmalısınız hiç düşündünüz mü? Duruş bozukluklarınıza oldukça iyi gelecek Reformer Pilatesin faydaları yalnızca bununla bitmiyor! Reformer Pilates yapmak isteyenlere, Reformer Pilates ne işe yarar merak edenlere hemen Reformer Pilates’e başlamaları için nedenler sunuyoruz!

Reformer pilates nedir bilmek istiyor ve neden Reformer Pilates yapmalısınız bilmek istiyorsanız; gelin, Reformer Pilatesin faydalarına bir göz atalım…

Reformer Pilates Nedir?

Son yılların egzersiz trendi Reformer Pilates, standart pilatesten farklı olarak reformer makinesi kullanılarak yapılıyor. Mat temelli pilatesten daha yoğun ve dinamik olan Reformer Pilates, egzersiz çeşidinin geniş olmasıyla da özellikle kas yapısını güçlendiriyor. Peki tam olarak reformer pilates nedir? Ne işe yarar ve neden yapmalısınız?

Aletli Pilates olarak da bilinen Reformer Pilates ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisi için Joseph Pilates tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Duvarlara ve yataklara takılan yaylar ile hastalara yaptırılan egzersizler, günümüz reformer aletinin ilk denemeleri olmuştur. Bu denemelerle hastalar yataktan kalkmak zorunda olmadan iyileşmişlerdir. Bu durum aslında reformer pilates ne işe yarar sorumuzun da basit bir cevabıdır.

Sonraki yıllarda popülerleşen bir tedavi yöntemi haline gelmiş ve giderek dünyada yaygınlaşmıştır. Günümüzde de halen daha sağlıklı ve iyi bir vücut isteyenler tarafından tercih edilmekte, kas ve iskelet bozuklukları olan bireylere doktorlar tarafından önerilmektedir. 

Neden Reformer Pilates Yapmalısınız? – Aletli Pilates Faydaları

Pilates yapmak için birçok neden var. Hareketsizlik ve sağlıksız beslenme sorunları başta olmak üzere vücudunuzun sağlığına olumsuz etkiler bırakan günlük pratiklerinizi değiştirmek, bedeninizi daha sağlıklı bir forma sokmak ve kaslarınızı güçlendirmek bunların başında geliyor. 

Peki neden Mat Pilates değil de Reformer Pilates? Merak edenler için aletli Pilatesin faydaları ve Mat pilates ile farklarını kısaca açıklayalım. Reformer pilates, özellikle eklemlere aşırı yük bindirmeden güçlü kas yapısı oluşturmada avantajlı bir yöntemdir. 100 ayrı egzersiz yapılmasına imkan veren reformer pilates aleti sayesinde kas dayanıklılığı, laktat toleransı, periferik eklem stabilitesi, kas kuvveti, denge, koordinasyon gibi sporcular için önemli konular üzerinde çalışılabilmektedir. Reformer pilates hareketleri vücudun belirli bölgelerini çalıştırmaktadır.

Ayrıca rehabilitasyon amaçları için kullanılan reformer pilates egzersizleri, kişinin yatay bir hareket düzleminde egzersiz yapmasına ve bacakları boyunca ağırlık yüklenmesine izin vermediği için eklemlerin yenilenmesi ve güçlenmesi açısından önemlidir.

Reformer Pilates faydaları kısaca özetlenirse;

 • Kişiye daha iyi bir duruş ve esneklik kazandırır.
 • Sırt ve bel ağrılarını hafifletir. 
 • Egzersizler, güçlü kemikler oluşturmak için yeterli direniş ve hareket çeşitliliği sağlar.
 • Aletli pilatesin faydaları arasında güçlü kas sistemi oluşturmak vardır. Yıpranmadan uzun ve kuvvetli kaslara ulaşabilirsiniz.
 • Aletli pilatesin faydaları arasında bölgesel çalışabilme imkanı da gelir. İncelmek istediğiniz bölge üzerinde sıkı bir çalışma yaparak forma girebilirsiniz.
 • Eklemlerinize daha az yük biner.
 • Reformer pilatesin yararları arasında hızlı yağ yakmak da vardır. 
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Reformer pilatesin faydaları arasında yer çekiminin daha az hissedilmesinden dolayı rahat uygulanması da yer alır. 
 • Aletli pilatesin yararları arasında alt karın kaslarını güçlendirmesi de yer alır. Özellikle doğum sonrası göbek sarkıklığından şikayeti olanlar için iyi bir çözüm olacaktır.
 • Omurga kaslarını çalıştırarak duruşu düzelten reformer pilates, kambur duruşa iyi gelir.
 • Aletli pilates sporcularda sakatlanma riskini en aza indirir.
 • Reformer pilates faydaları arasında boyun ve bel fıtığı riskini azaltması da yer alır.
 • Aletli pilates yapanlar doğru nefes almayı da öğrenirler.
 • Tüm kas grubu çalıştığı için vücut orantılı bir şekilde şekle girer.
 • Reformer pilatesin faydaları arasında bel ve karın görünümüne de yararı vardır. Güçlü bir karın ve güçlü bir bel oluşturur.
 • Kişinin dayanıklılığını arttırır.
 • Reformer pilatesin faydaları arasında konsantrasyon yeteneğini güçlendirmesi de yer alır.
 • Aletli pilates aynı zamanda stresi de azaltır.
 • Kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları oluşmasını engeller.

Mat Pilates de vücudunuzu esnetmeye ve daha sağlıklı bir forma ulaşmanıza yardımcı bir spor olmasına karşın, Reformer Pilatesin faydaları neden reformer pilates yapmalısınız sorusunu açık biçimde cevaplar. 

Reformer Pilates Ne İşe Yarar? – Nasıl Yapılır?

Peki reformer pilates ne işe yarar ve reformer pilates aleti nasıl kullanılır? Reformer pilates aleti, çok yönlü şekilde kullanılabilir. Reformer pilates egzersizleri; oturma, ayakta durma, kayışları çekme, ayak çubuğunu itme, ayak çubuğuna oturtulmuş, omuz bloklarına oturtulmuş, ek donanım, baş aşağı, yana doğru ve çeşitli çeşitlemelerle yapılabilir. Reformer aleti kullanılarak farklı uzunluklarda, esneklikte ve dengede reformer pilates hareketleri ayarlanabilir.

Reformer Pilates yapmaya başladığınız ilk andan itibaren bedeninizin Reformer Pilates’e ne kadar ihtiyacı olduğunu fark edeceksiniz. Reformer pilates hareketleri kişinin vücut ihtiyaçlarına göre değişebilir. Reformer pilates egzersizleri düzenli yapıldığında hızlı bir gelişim kaydedilir. Bedeniniz hantallıktan kurtulmaya başladıkça kendinizi daha dinç ve daha sağlıklı hissedeceksiniz. 

Reformer Pilates İle Sağlıklı Günlere!

Reformer Pilates en iyi sonucu güvenilir ellerde alacağınız eğitimler ile verir. Hatta ciddi sakatlıklardan uzak durmak adına, MEB ruhsatlı kurumlardan ve profesyonel Reformer Pilates merkezlerinden eğitim almalısınız!

MEB ruhsatlı bir dans okulu olarak, 15 yıllık dans eğitimi merkezimizde uzman eğitmenlerimiz tarafından verilen Sportif Danslar programlarımızla daha formda bir görünüme ulaşmak isteyenleri, bedenini daha sağlıklı günlere hazırlamayı arzulayanları ve hayatına sporu katmayı amaçlayanları Avrupa standartlarında Pilates eğitimi sistemimiz ile hayallerine ulaştırıyoruz! Reformer Pilates ekipmanlarımızı her daim kullanılabilir ve temiz tutuyor, öğrencilerimizin sağlıklarını önemsiyoruz. Gelin, size en uygun Pilates eğitimi programını birlikte belirleyelim...

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46