Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Reformer Pilates Kas Yapar mı? Aletli Pilates Hangi Kasları Çalıştırır?

Hayal Ettiğiniz Kaslı Vücuda Kavuşmaya Ne Dersiniz?

Pilates eğitmenlerinin en sık karşılaştığı sorular genelde reformer pilates kas yapar mı ya da aletli pilates kasları çalıştırır mı oluyor. Peki, aletli pilatesin kaslar üzerinde nasıl bir etkisi var, öğrenmek ister misiniz?

Üçgen bir vücuda sahip olmak hayal değil! Esnekliğinizi ve hareket kabiliyetinizi geliştirebileceğiniz reformer pilates ile omurga ve eklemlerinizin daha güçlü bir yapıya sahip olduğunu hissedebilirsiniz! Kas kütlenizi artırarak çok daha ince ve estetik bir görünüşe sahip olabilirsiniz.

Aletli Pilates Kasları Çalıştırır mı?

Koşu bandı veya bisiklet gibi fitness aletlerinden istediğiniz verimi alamıyor olmanız çok normal. Çünkü kardiyo egzersizlerinin çoğu, tüm kas gruplarını aynı anda aktifleştirme özelliğine sahip değil! Örneğin, 15 dakikalık bir bisiklet çevirme egzersizi, çoğunluklu olarak bacak kaslarınızı güçlendirmeye odaklanır. Reformer pilates ile tüm vücudunuzu aynı anda çalıştırabilir, daha güçlü kaslara sahip olabilirsiniz! Şimdi, reformer pilates hareketlerinin etkisinin kanıtlandığı kas gruplarına göz atalım.

Reformer Pilates Hangi Kasları Çalıştırıyor: İç Uyluklar

Reformer pilates hareketleri ile vücudunuzu içe veya dışarı doğru esnettiğiniz egzersizler yaparken endüktör kaslarınızı aktifleştirebilirsiniz. Birçok egzersiz türünde geri planda kalan iç uylukları sıkılaştırarak daha ince bacaklara ve şekilli bir kalçaya sahip olabilirsiniz.

Reformer Pilates Hangi Kasları Çalıştırıyor: Teres Majör ve Teres Minör

Geniş omuzlar, her erkeğin hayali! Omuz ve sırt, kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin en sık egzersiz yaptığı bölgelerden. Ancak çoğu kardiyo egzersizinde omuz bölgesindeki teres majör ve teres minör göz ardı edilebiliyor. Üst kollarınızın kaslı olmasında etkili olan ve kollarınızın şekillenmesini en çok destekleyen hareketler, sırt kaslarının aktifleştirildiği egzersizlerdir.Reformer pilates yaparak omuz ve sırt bölgesindeki teres majör ve teres minör kaslarını çalıştırabilir, hayal ettiğiniz üçgen vücuda sahip olabilirsiniz.

Reformer Pilates Hangi Kasları Çalıştırıyor: LatissimusDorsi

Latissimusdorsi, vücudunuzda bulunan en geniş kas! Bu nedenle, aktifleştirilmeye tüm kas gruplarından çok daha fazla ihtiyacı var. Reformer pilates aletinin el kayışları ile yapabileceğiniz sayısız egzersizle koltuk altı bölgesindeki kaslarınızı destekleyebilirsiniz. Kardiyo egzersizlerinde geri planda kalan kas grubunu, kol kemiğinizi içe veya dışa döndüren reformer pilates hareketleri ile çalıştırabilirsiniz.

Reformer Pilates Hangi Kasları Çalıştırıyor: GluteusMaximus

Daha sıkı görünen kalçalara sahip olmayı ister misiniz? Kalça yapınızı şekillendiren reformer pilates hareketleri ile daha estetik bir görünüme kavuşmaya hazır mısınız? Gluteusmaximus, kalça bölgesindeki en büyük kas! Pilates hareketlerinden olan squat, köprü ve dips pozisyonu ile kısa süre içinde yuvarlak ve dik kalçalara sahip olabilir; herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Reformer Pilates Hangi Kasları Çalıştırıyor: Dengeleyici Kaslar

Sırt kasları, duruş bozukluklarının giderilmesi ve daha dik bir görünüm için en fazla çalıştırılması gereken bölgelerden biri. Bu yüzden koşu yaparak ya da bisiklet çevirerek duruşunuzu düzeltmeniz uzun zaman alabilir. Kardiyo hareketleri, çalıştığınız bölgedeki kasları hedef aldığından dengeleyici kas grupları genelde geri planda kalır. Reformer pilates hareketleri ile omurganızı ve abdominis gibi iç kaslarını aktifleştirebilirsiniz. 

Aletli Pilates Karın Kası Yapar mı? 

Aletli pilates yaparken mekik çektiğinizde kendi vücut ağırlığınıza ek olarak makinenin dirençli yaylarının ağırlığından da faydalanacağınız için karın kaslarınızın ekstra güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Köprü, plank ve yarım mekik gibi aletli pilates hareketleri ile iç kaslarınızı aktifleştirebilir, baklava görünümlü karın kaslarınıza merhaba diyebilirsiniz!

Reformer Pilates ile Kaslarınızı Harekete Geçirin!

Kardiyo egzersizlerinin birçoğu, kas gruplarını artırmaya odaklanır ve bu kalıcı bir çözüm değildir. Kaslı ve diri bir vücut için gerekense kasları güçlendirmektir! Aletli pilates yaparak kas kütlelerinizi güçlendirebilir,  kısa süre içinde daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. 

Aletli pilates hareketlerinin diğer egzersiz türlerinden farkı, hem küçük hem de büyük kas gruplarını hedef alması, dolayısıyla da tüm vücudu aktif olarak çalıştırması. Üçgen vücuda sahip olmak ve karın kası yapmak için reformer pilatesi denemeye ne dersiniz? Çok daha estetik bir vücuda sahip olmak için hemen harekete geçebilirsiniz!

[widget-179]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46