Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Tango Nasıl Yapılır? Tango Hareketleri ve Müzikleri

Aşkın, Hüznün ve İhtirasın Estetik İfadesi Tango’yu Yakından Tanıyoruz! 

Tango yıllarca Arjantin halkında zevkle oynanan bir dans olarak dünyaya yayılmış, her dans tutkununu kendine çekmiştir. Tango’nun hırçın ve bir o kadar da romantik ritmi figürlerine yansımış ve Tango teknikleri ortaya çıkmıştır. Tango nasıl yapılır diye merak eden dans severler için hem Tango müziklerini tanıtan hem de Tango’nun estetik figürleri hakkında merakınızı giderecek bir liste hazırladık!

Kadın ve erkek partnerin senkron bir şekilde tek bir beden haline geldiği ve seyir keyfi en yüksek danslardan birini sergileyerek ortaya koyduğu Tango birbirinden farklı figürlere ve tekniklere sahip.. Eğer sizin de Tango’ya merakınız varsa ve Tango nasıl oynanır merak ediyorsanız, Tango figürleri ve müzikleri hakkında yazımızı okumaya devam edin!

Tango Nedir? Tango Nasıl Yapılır?

Tango Güney Amerika’nın işçi sınıfından tüm dünyaya yayılmış bir dans türüdür. Keskin jest ve mimikler ile yapılan kendinden emin yürüyüşleri ve estetik duruş ve figürleri ile seyredeni kendine bağlayan Tango birçok farklı stile sahip. Popülerleştiği her kültürde yoğun ilgiyle karşılanan Tango’nun figürleri de her kültür için ufak farklılıklar göstermektedir. Tango’nun kendine has tarzı; Progressive Side Step, Brush Tap, Closed Promonade, Open Promonade, Back Corte, Basic Reverse Turn, Open Reverse Turn, Rock On Left Foot, Rock On Fight Foot gibi temel figürler, müziğin ihtirası ve hırçınlığı üzerine kurulu, zamanla alt kesimden seçkin denilen sınıfa yayılmış ve giderek ünlenmiş bir dansın figürleridir...

Tango’da kadın ve erkek farklı görevlere ve figürlere sahip olsa da Tango’nun keyif vermesi için iki partnerin de birbiriyle uyum halinde olması ve kendi görevlerini yerine getirmesi gerekir. Temelinde doğru ve dik bir duruş, gururlu bakışlar ve özgüvenli, hem sert hem de oldukça estetik hareketler olan çekici bir dans olarak tanımlanabilecek Tango nasıl yapılır siz de merak ediyorsanız; gelin, Tango hareketleri ve tekniklerine biraz daha yakından bakalım.

Tango Hareketleri

Tango hareketleri yayıldığı kültüre göre çeşitlenmiş ve ortaya birçok Tango kültürü çıkmıştır. Tanog türleri kültürlerin kendi izlerini taşısa da çok büyük farklılıklar göstermez ancak birbirinden ayrıştırılabilecek figürlere sahiptir. 

 • Arjantin Tango
 • Tango Liso
 • Show Tango 
 • Tango Oriental 
 • Tango Nuevo 
 • Tango Canyengue
 • Tango Milonguero 
 • Ballroom Tango
 • Finnish Tango 
 • Tango Salon
 • Tango Orillero

Tango figürleri kültürlere göre farklılıklar gösterse de dansı süsleyen temel Tango hareketlerini meraklıları için kısaca özetleyebiliriz… Eğer siz de Tango nasıl oynanır merak ediyorsanız, gelin bir yakından göz atalım!

Tango Adım Varyasyonları – Tango Figürleri

Her duyguyu barındıran Tango adımları birbirinden çeşitli ritmlere sahip, keyifli varyasyonlara sahiptir. En bilinen adılar temel 8’li adımdır. 

Tango’nun adımlarını ve yürüyüş türlerini süsleyen bazı özel Tango figürleri vardır; bunları kısaca tanımlayalım;

 • Bicicleta: Ayağın yerden kaldırılması ve dairesel bir hareketle çevrilmesi.
 • Bloqu: Bir partnerin ayak hareketlerinin, diğeri tarafından engellenmesine verilen isim.
 • Boleo: Dizlerin bir arada tutulduğu sırada ani bir hareketle yön değiştirme hareketi
 • OCHO: Tango dansçısının yerde 8 çizerek döner adımlar atması.

Yürüyüş biçiminin ve tekniklerinin oldukça önem taşıdığı Tango’da adımlamalar bunlarla bitmiyor. Tango hareketleri çoğunlukla adımlamalar üzerine kuruluyor.

Tango Dönüş Varyasyonları – Tango Hareketleri

Tango hareketleri birbirinden güzel dönüşlere sahip. Her birinden burada bahsedemesek de Tango’ya seyir zevki katan Tango figürleri arasından dönüş varyasyonlarına bakalım…

 • CALESİTA: Erkek dansçının kadın partner etrafında dönmesi. 
 • COLGADA: İki partnerin de geriye yaslanarak dönüş sergilemesi. Bu dönüş, dairesel şekilde gerçekleşir.
 • ENROSQUE: Erkek dansçının, kadın partneri ön-yan-geri adım atarken, kendisinin de dönüş yapması ve diğer ayağını arka ve öne kilitleyerek dönüşünü süslemesi.
 • CAROUSEL: Kadın partnerin çevresinde, erkek dansçının dairesel şekilde dönmesidir. Bu esnadda kadın partner, kendi ekseni etrafında tek ayağının üzerinde döner ve ayağı ile dönüşünü süsleyecek figürler yapar.
 • MEDIA LUNA: “Yarım ay” demektir. Erkek dansçının, kadın dansçıya yan-ön-geri adımlarla dönüş yaptırması.
 • MEDIA VUELTA: “Yarım dönüş” demektir. Kombinasyonlar için hazırlık hareketi olarak bilinir ve kullanılır. Bir diğer görevi de dönüş yönünü ve dans yönünü değiştirmektir.

Tango, kadın ve erkek partnerlerin estetik dönüşleri ile güzel! Tango hareketleri ve dönüşleri ayak hareketleri ve estetik jest ve mimiklerle her zaman süsleniyor!

Tango Müziklerine Bir Göz Atalım!

Tango müziklerini teknik açıdan tanıtmak gerekirse 2/4’lük bir müzik tarzı olduğu söylenebilir. Tango’da vuruşlar birbiri içinde artar ya da azalır. Her dört vuruş arasındaki kuvvet farlılık gösterir; birinci ve üçüncü vuruşlar arasında üçüncü vuruş birinci vuruştan her zaman daha zayıftır. Tango’nun bu klasik ritmi ile oluşturulan melodiler uyumlu, Tango figürlerini sergilemeye elverişlidir. Dansçılar vuruş yerlerine ve sürelerine göre figürlerini sergiler, müziğin aşina olununca farkedilebilen ritmi ile dans etmek çok daha kolaydır.

Tango müzikleri 19. Yüzyılda popüler hale gelse de 20. Yüzyılda oldukça yaygınlaşmış neredeyse dünyada zirveye oturmuş müziklerdir. Tango müzikleri ve dansının ritmi özellikle Romantik dönemi yansıtmış ve benimsenmiştir. 1950’lere kadar bir yükseliş söz konusu olsa da daha sonra eski etkisini kaybetmiş ancak halen sevilerek sergilenmeye devam etmiştir. 

Tango Nasıl Yapılır Merak Ediyorsanız Sizi Sahneye Alalım!

Tango’ya merakınız mı var? Tango’nun hareketleri ilginizi çekiyor ve siz de uygulamak mı istiyorsunuz?  O halde birbirinden güzel bu dans figürlerini hemen öğrenmeye başlayabilir ve siz de kendinize keyifli bir hobi edinebilirsiniz. Tango size bambaşka bir keyif verecek!

Eğer siz de kapsamlı bir eğitim programıyla Tango dersi almak istiyorsanız Dans Akademi Tango kursu eğitim programları ile Tango’nun tadını çıkarabilirsiniz. Birbirinden keyifli Tango figürlerini uzman dans eğitmenlerinden uygulamalı olarak öğrenin, Ayrıcalıklı hobinizin tadını çıkarın!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46