Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Tango’da Daha İyi Dans Etmek İsteyenlere Öneriler

Tango’nun Büyülü Dünyasına Kendinizi Bırakacaksınız!

Dans etmek sizin için bir tutku mu? Tango yapmak istiyor ve Tango dansı nasıl yapılır merak mı ediyorsunuz? İster amatör olun isterseniz profesyonel tango dansı yapmak isteyin her birimizin yeni bir hobi edinirken heyecan duyması ve çekinmesi normaldir. 

Tango dansının büyüleyici hissiyle tanışanlar ve bu meraklarını bir hobiye dönüştürmek isteyenler ilk olarak Tango dansı nasıl yapılır merak ediyor.Tango nasıl yapılır merak edenlere, çekincelerini yenmek için ipuçları arayanlara ve Tango dans keyfini doyasıya yaşamak isteyen dansçılara öneriler için yazımızı okumaya devam edin! 

Tango yapmak sizi korkutmasın! Dans etmek isteyenlere öneriler;

Dans Etmekten Çekinmeyin

Dansa yeni başlayanlar hata yapma korkusuyla kendilerini kısıtlarlar ve dans etmekten çekinirler. Tango dansı gibi teknik gerektiren dans türlerinde bu durum çok daha belirgin bir hâl alır. Aslında en önemli kriterlerden biri dans etmek gibi güzel bir aktiviteden çekinmemek, daha iyi dans etmek için hatalardan korkmamak... Eğer ki “partnerimin ayağına basarım, rezil olurum” diye düşünüyorsanız, Tango dansı yapmayı maalesef öğrenemezsiniz… Kendinizi sahnenin dışına ittiğinizde dans etmek size keyif vermez. Utanmayın, dansa ve Tango’ya başlamak keyifli dans saatlerine atılan en cesur adımdır!

2. Tango Müziklerini Döngüye Alın

Dans etmek isteyenlerin yapması gereken en önemli şey; dans türünün müziklerini iyi bilmek, hatta bir süre onlarla yaşamaktır. Size yabancı gelen bir müzikle dans etmek endişe duymanıza neden olabilir. Tango dansı nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikle müziklerini dikkatlice dinlemek ve Tango’nun ritmine kulak kesilmek size fayda sağlar. Tango’da daha iyi dans etmek için müziklere aşinalık kazanmak özellikle yürüme tekniğinizi ve dans hareketlerinizi düşünmenize olanak sağlar. Müzik ve beden, dans sahnesinde bir araya geldiğinde bildiğiniz bir Tango dansı müziğiyle dans etmek daha cesur olmanızı sağlayacaktır. Tango müziklerine göre uyarladığınız hareketlerinizle sahnenin tozunu attırabilirsiniz!

3. İlk Adımlar – Tango’nun Temelini İyi Kavrayın

Karar verdiniz, Tango müziklerini dinlediniz ve sonunda en keyifli serüvenlerden biri olan Tango’ya ilk adımı attınız. Peki ya sonra Tango dansı nasıl yapılır biliyor musunuz? Tango’da daha iyi dans etmek için en önemli kriter Tango yürüyüşü ve tutuş tekniklerini ilk olarak iyi kavramaktır. Erkek ve kadın dansçılar için öneriler hemen hemen aynı temel üzerine inşa edilir. Aşılması en kolay gibi görünen ancak zaman ve azim isteyen bu teknikleri öğrenmekten korkmayın. Profesyonel Tango dansı yapmak isteyen dansçılara öneriler sayarsak söyeyebiliriz ki zamanla atmaya başlayacağınız özgüvenli adımlar, Tango gibi oldukça estetik bir dansta kendinizi gösterebilmenizi ve hak ettiği estetik görüntüyü sunmanızı sağlar. Tango’nun temeli olan yürüme ve tutuş tekniklerini iyi bilmek size başarı sağladığınız bir hobi olarak geri dönecektir.

4. Partnerinize Güvenin

Tango dansı nasıl yapılır derseniz size eşli danslarda ilk adımın her zaman güven olduğu cevabını veririz. Tango iki kişinin ahengiyle yaratılan bir dans türü olduğudan, kişilerarası uyum ve güven oldukça önemlidir. Tango yapmaya başlarken karşınızdaki partnere güvenmeli, hareketlerinizi senkronize bir şekilde oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Partnerinizin yüzüne bakmayı alışkanlık haline getirmeli; ayaklarını sürekli kontrol etmemeli ve ona güvenmelisiniz. Eğer partneriniz de Tango’ya yeni başladıysa birbirinizi anlamalı, ona göre hareket etmelisiniz. Profesyonel Tango dansı yapmak için müzik, beden ve senkronizasyon becerinizi geliştirmelisiniz. 

5. Postürünüze Dikkat Edin

Türkçe karşılığı “duruş” olan postür, Tango dansı için en dikkat çeken ve estetik açıdan kendini belli eden önemli dans unsurlarından biri. Her dans için duruşunuzun düzgün olması, bedeninizin uygun esnekliği gösterebilmesi o dansa ahenk katar. Tango dansı ise her zaman dik ve kendinden emin durmayı gerektirir; doğru postürü, sizi sanki başınızdan yukarı çekmeye çalışıyorlarmış gibi bir diklikte durmanızla elde edebilirsiniz. Daha iyi dans etmek için yalnızca dik durmak değil, dans sırasında el ve kolunuzun duruşu, bedeninizin hareketlerinize göre doğru pozisyonu yakalayabilmesi oldukça önemlidir. Eğer Tango yapmak istiyorsanız ve daha iyi dans etmek amaçlarınız arasındaysa duruşunuzu düzeltmekle başlayın!

6. Uygun Tango Kıyafetlerini Tercih Edin

Her dans türünü yansıtan, müzik ve dans hareketleriyle uyumlu olan kıyafetleri ve aksesuarları bulunmaktadır. Tango nasıl yapılır sorusunun ardından gelen ilk soru Tango’da ne giyilmeli olmaktadır. Tango kıyafetleri, dansın anlattığı ihtirasa, şehvete ve romantik aurasına uygun olmalıdır, bu yüzden genellikle kırmızı ve siyah tonlarında seçim yapılır. 

Kadınlar için tango kıyafetleri genellikle onlara dans sırasında estetik bir görüntü katacak yırtmaçlı uzun ya da diz boyu etekler, belden oturan ve etekleri uçuş uçuş olan elbiselerden oluşmaktadır. Dar bluzlar, askılı ya da zevklerine göre seçebilecekleri şık bluzlardan yararlanabilirler. Erkekler ise bedenlerini saran siyah gömlek ve pantolonlarla kendilerini dans pistinde gösterebilirler. 

Ancak, Tango dansı için kıyafet seçiminde şıklık kadar konfor da önemlidir. Cildinize nefes aldıracak kumaşları seçmeli, Tango figürlerini yaparken size rahat hareket imkanı sağlayacak uygun parçaları tercih etmelisiniz ki sizin için dans etmek çok daha kolay hale gelsin.

7. Ayakkabınızın Rahatlığı ve Şıklığı Çok Önemli

Tango dansı için kıyafetlerin tüm gösterişine tamamlayıcı bir parça olan aksesuar tabii ki Tango ayakkabılarıdır. Ayakkabınız; sizin güzelliğiniz, kıyafetiniz ve aksesuarlarınızın ihtişamıyla beraber en çok dikkat edilen Tango unsurudur. Bu nedenle zarif ve estetik olmalı, şık tasarımıyla izleyenleri büyülemelidir. Topuksuz bir ayakkabı ile Tango dansı nasıl yapılır derseniz; topuksuz bir ayakkabı Tango dansı için en yanlış seçeneklerden biri olur. Tango ayakkabınız ne çok uzun ne de topuksuz olmalıdır. En ideal seçim, sizi yükseltecek en az 5-6 cm’lik kısa topuklu bir ayakkabı olacaktır. Şıklığıyla dansınızı süsleyecek Tango ayakkabıları, izleyenlerin aklını başından alacak adımlarınızı rahat atmanızı sağlamalı, ayağınıza tam oturmalı ve böylece hareketlerinizi kolaylaştırmalıdır. Tango ayakkabınızın ortopedik olması ayak sağlığınız için önem taşımaktadır, rahat bir ayakkabıyla daha iyi dans etmek mümkün! 

8. “Partnerim Yok” Diye Üzülmeyin

“Partnersiz Tango nasıl yapılır, bir partnerim olmadan öğrenebilir miyim” diye meraklanıyorsanız endişelenmeyin. Dans etmek ilgi alanınız ve Tango dansı merakınız var ancak sizinle dans edecek biri mi yok? Bu durum üzülmenize ve Tango’dan vazgeçmenize neden olmasın! Tango yapmak eğer tutkunuzsa, karar verdiğiniz andan itibaren dinlediğiniz müzikler, evde kendi başınıza salınışlarınız boşa gitmesin! Elbette uygun bir partner bulacaksınız… Bunun için bir tango kursuna yazılmanız; özgürce öğrenebileceğiniz rahat bir ortamda, her gün daha iyi dans etmek için pratik yapacağınız eğitmenlerle, kaliteli bir eğitim almanız Tango yapmak için size fayda sağlayacaktır. Partnerinizi Tango yapmak için sizin gibi kursa yazılmış öğrenciler arasından da bulabilir ve Tango’yu öğrenebilirsiniz. Sizin için en iyi ve tek çözüm hemen kendinize uygun, Tango eğitimi veren bir dans kursu araştırmak!

[widget-172]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46