Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Modern Dans Nasıl Yapılır? Hareketleri ve Müzikleri

Bale’nin Katı Kurallarına Başkaldıran Modern Dans’ın Hareketleri ve Müziklerini Merak Edenlere…

Modern Dans nedir? Modern Dans nasıl ortaya çıkmıştır? Akademik ve katı kurallara sahip olan Bale’ye bir karşı duruş olarak 20. Yüzyıl başlarında sergilenmeye başlayan, en özgün danslardan biri olan Modern Dans nasıl oynanır merak edenlere bir yazı hazırladık! 

Bale’nin ve diğer dans türlerinin hareketlerinin daha özgür ve bedeni doğal duruşuyla kullanılarak yapılmasıyla sergilenen Modern Dans’a ilginiz mi var? Modern Dans figürleri nelerdir öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda Modern Dans nasıl oynanır, Modern Dans hareketleri nelerdir yakından bakıyoruz…

Modern Dans Nedir? Modern Dans Nasıl Yapılır?

Modern Dans bedenin doğallığını kullanarak rahat kıyafetler giyilerek, çoğu zaman yalın ayakla oynanan; her dansın figürlerinden esinlenen ancak onları kendi özgün ritimlerine göre kullanan bir dans türüdür. Modern Dans nedir derseniz en romantik fakat doğruluk payı hayli yüksek bir cevap verelim… Modern Dans yoğun duygu aktarımı sağlayan, müziğin akışını dansçıların bedeni aracılığıyla seyircilere yansıtmasıyla sergilenen bir dans türüdür. Modern Dansta beden en iyi duygu ifadesi aracıdır.

Peki… Modern Dans nasıl oynanır merak ediyorsanız ona da değinelim; Modern Dans tek ya da partner ve grup içinde koreografi oluşturularak sergilenebilecek en rahat dans türlerinden biridir. Sanatçı, Modern Dans’ta müziğin ritmini Bale hareketleri başta olmak üzere diğer dans türlerinin de figürleri yer yer kullanılır. Modern Dans hareketleri arasında ayırıcı özelliklerden biri Floorwork ve Sıçramalarıdır. Dansçılar bu temel modern Dans hareketlerinin yanısıra jest ve mimiklerini de kullanarak müziğin hüznünü, sevincini, coşkusunu ve öfkesini bedenleri ile aktarır. Sanatçı, ruh halini dans ederek izleyiciye aktarır. 

Modern Dans Figürleri Nelerdir?

Modern Dans figürlerinin belirgin isimleri yoktur. Bunun ilk sebebi, diğer dansların bir yansıması olarak görülebilecek Modern Dans’ın aslında Bale formlarının dönüştürülmüş hali olarak sergilenmesidir. 

Modern Dans Hareketleri – Modern Dans Nasıl Oynanır?

Modern Dans Teknikleri

Modern Dans sergilerken kullanılan birkaç temel teknik vardır. Bu teknikler ile dansınızı çeşitlendirebilir, farklı koreografiler sergileyebilirsiniz. Modern Dansın temel tekniklerinden birkaçını sıralayalım;

    • Graham
    • Cunningham
    • Release 
    • Limon

Modern Dans aslında doğaçlama yapmaya oldukça müsait bir dans olsa da doğaçlama çalışmlarınızda yardımcı olacak teknikleri iyi öğrenmekte, kaliteli bir dans sunmak için fayda var.

Floorwork

Modern Dans’ı diğer dans türlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de Modern Dans sanatçılarının kendinlerini yere hem oldukça özgür hem de estetik bir şekilde bırakabilmeleridir. Bu durum Modern Dans’ın coşkusunu aktarmada fayda sağlarken beden ağırlığının ne kadar estetik biçimde kullanılabileceğinin en güzel göstergelerinden biridir.

Modern Dans hareketleri arasında Floorwork bu açıdan oldukça estetik ve sanatçıya bedenini yerde de kullanma imkanını veren hareketler bütünüdür. Türkçe karşılık olarak “Zemin işi” anlamına gelen Floorwork ile Modern Dans sanatçısı Modern Dans tekniklerini sürünerek ve yerde figür sergileyerek gösterir.

Adımlamalar

Modern Dans hareketleri arasında temelini Bale’den alan bir diğer figür çeşidi Modern Dans’ın adımlamalarıdır. Dançılar, Modern Dans sırasında bir baletin adımlarını daha serbest bir biçimde atabilir, sıçrama ve dönüşlerinde bu adımlamaları kullanabilir.

Temel Kol – Bacak Hareketleri

Modern Dans’ın her figürü Bale temelli olduğundan Modern Dans’ın temel kol ve bacak hareketleri de Bale’den esinlenmiş ve çeşitlendirilmiştir. Modern Dans’ta kollar ve bacakları, Bale’de olduğu gibi kasılarak hareket ettirilmez, aksine duygu ve müziğin ritmini kollar ve bacaklar özgürce yasıtır. Dansçılar, koreografi içinde istedikleri estetikte figür sergileyebilirler.

Dönüşler - Sıçramalar

Modern Dans’ın dönüşleri de çoğunlukla Bale temellidir. Ancak, tıpkı kol ve bacak hareketleri gibi Bale’den çok daha özgür bir pozisyonda, daha esnek bir postür ile yapılır. Sıçramalar ile kombinlenebilir ve beden müziğin ritmine göre istenilen pozisyonda kullanılabilir. 

Developpe 

Modern Dans’a özgü figürler arasında yine bale’den esinlenilen Developpe ve Kick bulunuyor. Developpe, kelime anlamı olarak “sürekli büyüyen, gelişen” anlamına geliyor. Modern Dans’ta Developpe hareketi bacağın öncelikle dize kadar, daha sonra öne ya da arkada doğru açılarak gerilmesi ve çeşitli figürlerin bu figür üzerine dha serbest bir şekilde eklenmesi ile sergilenmesidir. 

Modern Dans’ın Özgür Ruhunu Yaşamaya Hemen Başla!

Modern Dans hareketleri ilginizi mi çekiyor? Birbirinden güzel Modern Dans hareketlerini siz de yapabilmek, dansın tekniklerini öğrenerek Modern Dans müziklerinden keyif mi almak istiyorsunuz? O halde durmayın! Modern Dans her yaştan bireyin rahatlıkla öğrenebileceği, bedeninize esneklik kazandıracak bir dans türü. Siz de Modern Dansa başlayabilir ve bedeninizi bir enstrüman gibi kullanabilirsiniz. 

Modern Dans ilginizi çekiyorsa ve müziğin ritmi ile duygularınızı yansıtmak istiyorsanız, Dans Akademi’de uzman eğitmenlerden alacağınız Modern Dans kursu programlarımıza çok vakit kaybetmeden siz de katılın! Avrupa standartlarında uygulamalı Modern Dans eğitimleri ile geniş sınıflarda kendinizi bedeniniz ve müziğin ritmi ile ifade edecek, dans etmenin tadını çıkaracaksınız.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46