Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Latin Dans Kategorileri - Latin Dans Kursu İle Dansınızı Seçin

Latin Salon Dansları ve Latin Halk Dansları

Latin Amerika ülkelerinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Latin dansları, Latin dans kategorileri noktasında Latin salon dansları ve Latin halk dansları olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Latin dansları ifadesi Latin dans kategorileri noktasında tüm stilleri kapsayan genel bir ifadedir.

Latin dans kategorileri noktasındaysa Latin dansları hareketler, stil, duruş hatta bakışlar açısından dahi değişiklik göstermektedir. Latin dans kategorileri altında farklı dans çeşitleri ile karşımıza çıkan Latin dansları genel itibariyle kültürel ögelerle harmanlanmış ve figürlerde gerçekleşen çeşitli gelişmelerle günümüze kadar taşınmıştır. Kendinize en uygun dans kategorisi alt başlığında Latin dans türünü tercih etmek için bu yazımıza bir göz atabilir tercih ettiğiniz Latin dans türü ile profesyonel bir eğitim almak için bir Latin dans kursuna başvurabilirsiniz. İşte meraklıları için Latin dans kategorileri doğrultusunda birbirinden renkli Latin dans türleri!

Latin Salon Dansları – Latin Amerika Sokaklarından Salonlara

Latin salon dansları kendi içerisinde Amerikan rhythm, Amerikan smooth, uluslararası Latin ve uluslararası standart olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır. Çeşitli figürler dâhilinde vals ve tango gibi bazı dans türleri bir diğer gruba da dâhil olabilmektedir. Buna göre Latin salon dansları, Latin dans kategorileri doğrultusunda şu şekilde gruplandırılmıştır.

  • Amerikan Rhythm

Cha Cha Cha, rumba, swing, mambo ve bolero dansını içeren Latin dans kategorisi Amerikan rhythm olarak adlandırılmaktadır.

  • Amerikan Smooth

Vals, tango, viyana valsi foxtrot Latin dans türleri noktasında şekillenen Latin dans kategorisi Amerikan smooth olarak adlandırılmaktadır.

  • Uluslararası Latin

Samba, cha cha cha, rumba, paso doble ve jive Latin dans türlerini içeren Latin dans kategorisi Uluslararası Latin olarak adlandırılmaktadır.

  • Uluslararası Standart

Uluslararası standart Latin dans kategorisi ise vals, tango, viyana valsi, foxtrot ve quickstep Latin dans türleri etrafında şekillenmektedir.

Latin dans kategorileri doğrultusunda Arjantin Tangosu Latin kökenli bir salon dansı olarak kabul edilirken aynı zamanda bu dans türü stil olarak bağımsız bir kategori de oluşturmaktadır.

Latin Halk Dansları – Sosyal Latin Dansları

Genel itibariyle Latin Halk dansları olarak geçen sosyal Latin dansları, erkeğin yönlendirmesi ve kadının takip etmesi eylemine dayanan “lead and follow” tekniğiyle şekillenmektedir. Sosyal Latin dansları Latin dans kategorileri itibariyle genel anlamda şu şekilde gruplanmaktadır:

  • Arjantin Tango

Arjantin Tango Latin dans türü hem sosyal latin dansları hem Latin salon dansları kategorisinde yer almakta hem de stilleri doğrultusunda bağımsız bir Latin dans kategorisini temsil etmektedir

  • Flamenko

İspanyol dansı olarak kabul edilse de asında Endülüs bölgesinin kültürüne ait olan Flamenko Latin dansı, Latin dans kategorileri içinde sosyal Latin dansları noktasında bağımsız bir kategoridir.

  • Geleneksel Latin Dansları

Küba kökenli geleneksel Latin dansları kategorisi; salsa, son, mambo, cha cha cha, merengue, conga, bolero, rumba, lambada ve samba Latin dans türleri etrafında şekillenmektedir.

  • Latin Kulüp Dansları

Latin kulüp dansları ise genel itibariyle sala, merengue, cha cha cha, cumbia ve bachata dans türlerin içeren bir Latin dans kategorisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kategorilerine Göre Latin Dans Kursu Seçimi

Latin dans kategorileri doğrultusunda kendinize en uygun Latin dans türünü kolayca seçebilirsiniz. Uzmanlaş istediğiniz Latin dans kategorisi ve Latin dans türü için bir Latin dans kursu ile iletişime geçebilir. Uzman eğitmenler ve MEB onaylı Latin dans kursları ile Latin dansları noktasında profesyonel bir eğitim alabilirsiniz.

Sosyal Latin danslarına ilgi duyanlar için nitelikli bir sosyal Latin dans kursu ve Latin hak dans kursu uygun bir seçenekken salon dansı tarzında ve stillerine uygun bir dans kursu içinse Latin salon dans kursu noktasında bir tercih gerçekleştirebilirsiniz. Size en uygun Latin dans kategorisi ve Latin dans türü için dans kursunuzun eğitmenlerin yardım alabilir donanımlı sınıflar ile seçtiğiniz dans türünü kolayca öğrenebilirsiniz.

Latin dans kategorileri ve Latin dans türleri ile dans dünyasında kendi stilinizi yaratın!

[widget-227]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46