Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Zarafet ve Kahramanlık Yansıması: Kafkas Dansı – Destansı Danslar

Yüzyıllık Kahramanlık Oyunu Kafkas Nedir?

Yüzyılları aşan bir tarihe sahip olan Kafkas dansı kahramanlık ve zarafetin sahnelere yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Kültürel bir dans olan Kafkas oyunu, Çeçenlerce Lovzarg, Kabardeylerce Islamey, Osetlerce Zilga, Azerilerce Qaytağı, İnguşlarca Halhar ve Kafkasya dışında Şeyh Şamil ya da Lezginka olarak anılmaktadır.

Peki, hareketleri ve koreografisi ile destansı bir atmosfer yaratan Kafkas dansı nasıl bir danstır? Meraklıları için Kafkas dansları hakkında derlediğimiz birbirinden ilginç bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kafkas Dans Nasıl Oynanır? Kafkas Dansı Ritimleri

Kadınlarda süzülen adımlarla zarafet erkeklerde ise hızı ritimler ve cesaretin ön planda olduğu Kafkas dansı, dik duruşun ve kadınlarda tebessümün ön planda olduğu bir danstır. Hızlı vücut hareketleriyle yapılan Kafkas dansları, sert ve keskin figürlere sahiptir.

Kadınlarda nezaket ve asalet önem arz ederken erkeklerin Kafkas dans figürleri ise kuvvet ve kudret etrafında şekillenmektedir. Kafkas oyunları sırasında kadın dansçılar minik adımlar ve ayak hareketleriyle ilerlerken ellerini zarifçe döndürür, erkekler ise kollarını yana açarak havaya zıplama, havada bir tam dönüş yapma ve dizlerinin üstünde havaya sıçrama hareketleri ile karşımıza çıkar.

Kafkas Dansı Müzikleri- Destansı Ezgiler

Kafkas halk oyunu, Kafkas dans müzikleri eşliğinde genel itibariyle 2 zamanlı, 4 zamanlı ve 6 zamanlı ezgilere karşımıza çıkmaktadır. Davul, akordeon, garmon ve mızıka bu ezgilere eşlik eden en bilindik Kafkas halk oyunları enstrümanlarıdır. Kafkas dansı sırasında çoğunlukla karşımıza çıkan müzikler “Ağlatan Dans” ve “Şeyh Şamil” parçalarıdır. Bu eşsiz müzikleri eşliğinde Kafkas dansı gösterişli yapısını bir kere daha vurgular.

Kafkas Dansı Kursu – Profesyonel Bir Eğitimle Kafkas Öğrenin

İlmek ilmek işlenmiş figürleriyle son derece detaylı bir dans olan Kafkas dansı sıkı çalışma ve profesyonellik gerektirmektedir Bu sebeple Kafkas dansı öğrenme isteyenler mutlaka bir Kafkas dansı kursu ile iletişime geçmeli ve nitelikli bir eğitim almaya başlamalıdır.

[widget-213]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46