Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

En İyi Düğün Dansı Hangisi? Nasıl Seçim Yapmalısınız?

Dansınız Aşkınızı ve Mutluluğunuzu Yansıtmalı!

Düğün gününüz yaklaşıyor mu? En iyi düğün dansı hangisi merak mı ediyorsunuz? En iyi düğün dansları listemizi inceleyerek sizin için en uygun ilk dansı seçebilirsiniz…

Evlenme sürecinde en önemli adımlardan biri de düğün dansı seçimidir. Düğün dansı belirlenirken gelin adaylarının sözü geçse de ortak karar verilmesi gereken düğün dansının hem geline hem de damada hitap etmesi gerekir. En iyi düğün dansı ve müziğini seçmek bu nedenle biraz zordur.

Genel olarak dans kursu eğitmenleri çiftleri düğün dansı seçiminde yönlendirirler. “En iyi düğün dansı hangisi?” gibi akıllarına takılan soruları cevaplarlar. Düğün dansı seçiminden önce birkaç konuya dikkat edildiğinde çiftler kendilerine uygun dansı belirlemiş olurlar.

En iyi düğün dansı için ilk olarak iyi bir müzik seçmek gerekir. Sonrasında ise seçilen müziğe uygun koreografinin hazırlanması sebebiyle dans kursları ve eğitmenlerin kapısı çalınır. Dans eğitmenleri, seçilen şarkıya göre en çok tercih edilen düğün dansı türlerinden birini kullanarak ya da tamamen özgün şekilde koreografiler hazırlarlar. Düzenli provalar ile çiftler seçtikleri dansta konuklarına seyir zevki yüksek bir ilk dans ortaya çıkarır. En iyi düğün dansları sayesinde ilk dans muhteşem bir atmosferde geçer…

 

En Çok Tercih Edilen Düğün Dansları

Düğün dansı seçimi her çiftin ortak beğenilerine göre şekillenir. En iyi düğün dansları arasından yapılan önerilerle de çiftlerimiz kendilerini anlatan ve kolayca sahneleyebilecekleri bir ilk dansı tercih edebilirler.

Düğün dansına karar veremeyenler için genel olarak vals ve salsanın tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ya da son yıllarda hip hop tarzı koreografilerin meşhur olduğunu belirtelim. Ayrıca romantik şarkılarda sade bir koreografi de çiftlerin tercihi olmakta. En iyi düğün dansı hangisi sorunuza size en uygun dans seçilerek yanıt verilmekte. Yine de en çok tercih edilen düğün danslarına göz atmanız oldukça fikir verici olacaktır. İşte en çok tercih edilen düğün dansları:

 • Vals
 • Swing
 • Tango
 • Zeybek
 • Sirtaki
 • Cha Cha Cha
 • Salsa
 • Rumba
 • Bachata
 • Rock’n Roll
 • Bolero
 • Samba

Vals Mi? Salsa Mı? Tango Mu? – En İyi Düğün Dansı Hangisi?

En iyi düğün dansı hangisi dendiğinde aklımıza ilk olarak vals, tango ya da salsa geliyor. Genellikle çiftler vals ve tangodan yana tercihlerini yapsalar da son yıllarda hip hop, swing, zeybek, bachata ve rock’n roll gibi danslar da beğeniliyor ve seçiliyor.

Siz de düğün dansı seçiminizi yaparken özgürce hareket edebilirsiniz. Daha önce çiftlerin sergilediği dans videolarından yararlanabilir, onlardan ilham alabilirsiniz. Düğün dansı seçiminde öneri isterseniz sizlere birkaç öneri verebiliriz…

 • Düğün dansı seçimi yaparken eşinizle birlikte karar verin. Siz vals yapmak isteyebilirsiniz ama o zeybek yapmak istiyor olabilir. Ortak bir noktada buluşmanız daha iyi dans etmenizi sağlar.
 • En iyi düğün dansı sizin en iyi dans ettiğiniz şarkı ile olur. Dolayısıyla düğün dansı seçerken sevdiğiniz müzikler arasından tercih yapın.
 • İyi bir dans kursu seçmek de yapılacak dansın kalitesini belirler. Dolayısıyla şehrinizdeki kaliteli kurslardan eğitim almanızda yarar var. Deneyimli eğitmenler sayesinde düğün dansınızı rahatlıkla sahneleyebilirsiniz.
 • Partnerinizin dans etme kabiliyetine göre düğün dansı türünüzü seçin. Siz çok iyi dans ediyor olabilirsiniz ama eşiniz dans etmeyi bilmiyorsa sıkıntı yaşayabilirsiniz. Önemli olan çok renkli bir koreografi ortaya çıkarmak değil en iyi yapabildiğinizi sergilemenizdir. En çok tercih edilen düğün dansı arasından da seçiminizi yapabilirsiniz.
 • Düğün dansı olarak seçtiğiniz dans ne kadar zorsa eğitimlere o kadar erken başlamalısınız. Zor koreografiler ve düğün dansları için 1 – 2 ay yeterli olmayabilir. Sık pratik yaptığınızda dansınıza o kadar alışmış olursunuz.
 • Aranızdaki uyumu ve aşkı yansıtacak düğün dansı seçimi yaparsanız iyi bir düğün dansı sahnelemiş olursunuz. En iyi düğün dansı gelin ve damadın arasındaki sevgiyi yansıtabilendir.
 • En çok tercih edilen düğün dansı genellikle kültürümüze ait danslardır. Özellikle damat adayları zeybek, harmandalı, halk oyunu gibi dansları tercih ederler. Siz de kültürel bir dans seçerseniz rahat ve başarılı bir koreografi sergileyebilirsiniz.

Düğün Dansı Hangi Kriterlere Göre Seçilmeli?

En iyi düğün dansı sizin kendinizi en iyi ifade edebildiğiniz dans türüdür. Salsanın hareketli ritimleri sizi cezbediyorsa düğün dansınız salsa olabilir ya da valsin asaletine kapılmak istiyorsanız eşsiz vals eserleriyle ilk dansınızı yapabilirsiniz. Düğün dansı seçerken:

 • Sade koreografi
 • Dans etmekte zorlanmayacağınız gelinlikler
 • Kaymayan ayakkabılar
 • Aşkınızı anlatan bir müzik işinizi kolaylaştıracaktır.

Dilerseniz arkadaş grubunuzla kalabalık dans koreografileri de sergileyebilir ya da profesyonel dansçılardan destek alabilirsiniz. Seçeceğiniz dans da kalabalık gruplara uygun hip hop, jazz, swing ve salsa gibi danslar olabilir. En iyi düğün dansları arasından seçim yapmak gerçekten zor.

En iyi düğün dansı, sizin kendinizi en rahat hissettiğiniz dans olacaktır. Eşinizle sevginizi ve bağlılığınızı birbirinize gösterebileceğiniz dansı tercih edin. Bol pratik yapın ve müziği hissedin… Gerisi kendiliğinden gelecektir…

En iyi düğün dansları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz düğün dansı kurslarını arayarak bilgi alabilirsiniz. Hazırlıklarınıza deneyimli bir dans okulunun alanında uzman dans eğitmenleriyle devam etmek istiyorsanız Dans Akademi’de farklı dans türlerine özel düğün dansı kurslarımızla çiftlerimizi beklediğimizi vurgulamak isteriz!

[widget-218]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46