Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Erkeklerin Rahatlıkla Yapabileceği 8 Dans Türü

Dans Etmekten Çekinen Erkekleri Dans Pistine Atacak Dans Türleri!

Dans etmenin cinsiyeti yoktur! Ancak kadınlara yakıştırılan dans, erkekler için bir o kadar farklı algılanıyor. Erkekler aslında dans etmeyi sevebilir, sadece rahat edecekleri ve zevk alacakları dans stillerine henüz aşina değiller! Danstan “ben dans etmem” ya da “dans etmek bana yakışmaz” gibi söylemlerle kaçan erkeklere aslında çok yakışan dans türleri var! 

“Erkekler hangi dansları yapabilir?” diye düşünenler için cevaplar oldukça fazla. Halk oyunları ve yöresel danslarda kendilerini göstermekten çekinmeseler de eşli danslara yeterince sıcak bakmayan erkekler de aslında gayet rahat dans edebilirler. Erkekler için dans figürleri olan halk oyunları ve yöresel dansların yanında eşli danslar arasında da erkekler için dans figürleri sergileyebilecekleri Latin ve salon dansı türleri var. Bu dansları biraz yakından tanıyalım…

1. Zeybek

Erkekler için dans kursları arasında en çok tercih edilen ve dikkat çeken dans türü olarak Zeybek yer alıyor. Efelerin dansı Zeybek ile erkekler de dans sahnesinde yeteneklerini sergileyebilir ve bundan büyük keyif alabilirler! Mertliğin dansı Zeybek ile erkeklerin dansa bakışı değişecek… Bayramların, ulusal günlerin ve tabii ki Ege düğünlerinin imza dansı Zeybek özellikle son yıllarda düğün dansı olarak seçiliyor ve sevdiklerinin arasında dansıyla cesaretini ortaya koyan erkekler büyük beğeni topluyor. 

Milli kültürümüzün büyük bir parçası olan Zeybek öğrenmesi oldukça kolay olan bir dans türü. Daha önce hiç Zeybek eğitimi almamış olanlar bile 2 – 3 aylık bir başlangıç kursu ile Zeybek figürlerini öğrenebilir ve başarıyla dans edebilirler. Özellikle düğün dansı için erkeklerin ilk seçimleri arasında olan Zeybek, seyir zevki yüksek koreografileri ile muhteşem bir sonuç verebilir. Erkeklerin rahatlıkla yapabileceği danslar arasında ilk sırada yer alan heybetin dansı Zeybek, erkeklerin dans etmeye olan bakış açısını değiştirecektir!

2. Horon

Karadeniz’in olmazsa olmaz dansı Horon, danslar arasında erkeklerin diğer gözdesi. İnsanın içini kıpır kıpır yapan hareketli müzikleri ve kemençenin eşsiz sesi ile herkesi harekete geçiriyor. Erkekler için dans önerileri arasında yer alan Horon özellikle kıyafetleriyle ilgi çekiyor ve tercih ediliyor. 

Karadeniz düğünlerinin vazgeçilmezi Horon, Türkiye’nin dört bir yanında popülerleşti ve erkekler arasında da oldukça öne çıktı. Eğer siz de karadeniz müziklerinden keyif alıyor, yeni bir hobi edinmek için dans etmek istiyorsanız Horon’un temel figürlerini 2 – 3 ayda öğrenebilir ve siz de istediğiniz gibi dans etmeye başlayabilirsiniz. Dans kabiliyetinize güvenmiyorsanız Horon’la bu durumu aşabilir, siz de dünyanın en hareketli danslarından birini sergilemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Geleceğin erkek dansçılarını yetiştirmeye bir kapı olan Horon bu nedenle erkek dansları arasında gösteriliyor.

3. Kafkas 

Kafkas, geniş bir kültürün parçası olarak karşımıza çıkıyor ve kadına olan saygıyı, kadınla birlikte hareket etmenin estetiğini, hürriyet ve gururu, cesareti ve mertliği temsil eder. Kafkas kültürünü yansıtan ve günlük hayatta da yeri olan Kafkas dansı düğünlerde ve bayramlarda oldukça tercih ediliyor. 

Kafkas dansı da erkeklerin dansa bakış açılarını değiştirebilecek en güzel danslardan bir tanesi. Hızlı hareketleri ve coşkulu ritimleriyle erkeklerin ilgisini çekerken, ağır hareketleriyle ayrılık ve kavuşma temalarına yoğunlaşan Kafkas koreografileri de vardır. Kahramanlık ve sevgi temalarının yoğun olarak hissedildiği Kafkas koreografileri ile erkekler de yeteneklerini sergilerken dans etmekten keyif alacaklar. 

Siz de kadın ve erkeğin arasındaki saygın hislerin estetik biçimde yansıtıldığı Kafkas dansını öğrenmek isterseniz 2 – 3 aylık bir başlangıç seviye Kafkas kursu ile erkeklere çok yakışan Kafkas dansını öğrenebilirsiniz. 

4. Harmandalı 

Erkeklerin yapabileceği danslar arasında yer alan bir diğer dans da Zeybek türlerinden biri olan Harmandalıdır. Kadın ve erkeğin karşılıklı figürler sergilemesiyle yapılan Harmandalı koreografileri olduğu gibi, 4 kişilik bir erkek grubunun yiğitlik ve mertlik üzerine kurulu figürlerini sergiledikleri Harmandalı koreografileri de bulunmaktadır. Harmandalı’nda erkeklerin ilgisini çeken figürler bulunmaktadır. Harmandalı’nın; duruş, yürüyüş, kolların sallanışı, havaya kaldırılması ve ağır ağır indirilmesi, sağ elle belden silahını çekiyormuş gibi yapılması Harmandalı’nı erkeklere sevdiren figürlerdir.

Erkeklere dans ederek muhteşem bir şov sunma imkanı tanıyan Harmandalı erkeklerin rahatça yapabileceği danslar arasındadır ve eğer siz de Harmandalı ile ilgileniyorsanız grup ya da özel dersler alarak kolaylıkla bu dansı öğrenebilirsiniz. 

5. Hip Hop

Amerika’nın sokaklarından sahnelere uzanan bir yolculuğun bir parçası olmaya hazır mısınız? Erkeklere en çok yakışan dans türlerinin başında siyahi gettolarından doğan Hip Hop geliyor. Asi figürleri ve ritmik dans müzikleriyle özellikle genç erkekler arasında giderek yayılıyor. Akrobatik figürleri ile dikkat çeken Hip Hop zor olsa da oldukça eğlenceli ve seyir zevki üst seviyede bir dans. 

Geleceğin erkek dansçılarını yetiştirmeye de fayda sağlayan Hip Hop adrenalini yüksek ve erkeklerin, yapmayı tercih ettikleri bir dans türüdür. Rap kültüründen beslenen, kendine özgü bir giyim tarzı ve müzikleri olan Hip Hop ile siz de dans etmek isterseniz uygun bir kurs ile temel adım ve figürleri öğrenebilirsiniz!

6. Modern Dans 

Modern dans, özgür bir dans formu olduğu için erkeklerin gözünü korkutmayan danslardan biri olarak dikkat çekiyor. Kadın ve erkeğin genel olarak slow müzikler eşliğinde özgün koreografilerle sergiledikleri Modern Dans, kuralları olan dans türlerinden çekinen erkeklerin tercih edebileceği danslardan biri.

Erkekler için dans önerileri arasında yer alan Modern dansın figürleri eşli ve eşsiz gösterilerde tam bir seyir zevki veriyor. Kurallara bağlı kalmak istemeyen ve bu yüzden danstan kaçan erkeklerin tercih edebileceği dans türü.

7. Rock’n Roll

Erkeklerin rahatlıkla yapabileceği 8 dans arasında Rock’n Roll da var. Romantik danslar bana göre değil diyenler için tam bir kaçış olan Rock’n Roll, Amerika’nın ünlü danslarından biri olarak bir dönem dünyayı kasıp kavurmuştur. Rock’n Roll dans müziği ile birlikte gelişerek 1950’li yıllarda gençler arasında oldukça sevilmiştir. 

Erkeğin kadını yönettiği, zıplama ve dönme gibi hareketli figürleri olan Rock’n Roll, kolay öğrenilmesiyle de dans etmeye çekinenleri ikna edecektir. Ancak, erkek dansçı dans süresince kadını yöneteceği için tüm hareketlere hakim olması gerekiyor. Erkek dansları arasında en zor ancak ilgi çekici olan Rock’n Roll da erkeklere çok yakışıyor!

8. Paso Doble

Zenci kültüründen gelmeyen tek Latin Amerikan dansı olan Paso Doble, boğa güreşçilerinin hareketlerinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir danstır. Gururu ve tutkuyu ifade eden, sert duruşları olan ve matador edasıyla yapılan hareketleri içeren Paso Doble erkeklerin kolayca yapabileceği danslardandır.

Roman, sirtaki, Flamenko, capoeira, Street jazz’da dans etmek isteyen ancak nereden başlayacağını bilemeyenler için tercihler arasında yer alabilir. Erkekler için dans ne kadar büyük bir korku olsa da içine girildiğinde vazgeçilmez bir yaşam biçimi olacaktır…

Erkeklerin yapabileceği danslar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz size en yakın kursu arayabilirsiniz. Siz de ilgi duyduğunuz bir dans türünü seçin ve çekinmeden sahneye çıkıp yeteneklerinizi gösterin!

Tabuları Dans Ederek Yıkın!

Siz de dans etmek istiyor, kendinize uygun dans stilinde karar veremiyor musunuz? İlgi alanlarınıza göre keyif alacağınız, dans ederek bambaşka bir dünyaya adım atacağınız dans kursları arasından en uygun olanı seçin ve ayrıcalıklı bir hobi edinin! Dans ederek hayatınızı renklendirin! erkekler dans edemez tabusunu bir adımınızla silin!

Dans etmek isteyen erkeklere birbirinden keyifli dans kursları Dans Akademi’de! siz de Dans Akademi ailesine katılarak samimi bir ortamda istediğiniz alanda dans eğitimleri alabilir ve kendinize vakit geçirecek keyifli bir vakit yaratırken dans etmeyi öğrenebilirsiniz. Avrupa standartlarında uygulamalı dans eğitimleri modeli ile bireyselleştirilmiş dans eğitimi programlarından siz de yararlanın.

[widget-223]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46