Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Zeybek Nasıl Yapılır? Zeybek Hareketleri ve Müzikleri

Cesaretin ve Kahramanlığın Dansı Zeybek Kültürüne Yakından Bakıyoruz…

Ege’nin mirası Zeybek nedir? Zeybek oyunu, hareketleriyle göz doldururken kahramanlığın hikayesini anlatıyor! Siz de Zeybek nasıl oynanır merak ediyor, Zeybek figürleri nelerdir bilmek istiyorsanız cesaretin beden bulmuş hali Zeybek hareketleri ve figürlerini anlatıyoruz!

Kadın ve erkekler tarafından tekli, partner ile ya da grup halinde sergilenebilen en güzel danslardan biri olan Zeybek, özellikle erkek dansçılar için etkileyici ve yeteneklerini gösterebilecekleri hareketlere sahip! Siz de “Zeybek nasıl yapılır” merak ediyorsanız; Zeybek figürleri ve hareketlerini anlatıyor, Zeybek müziklerini tanıtıyoruz!

 

Zeybek Nedir? Zeybek Nasıl Yapılır?

Zeybekler, 16. Yüzyılda idari, ekonomik ve sosyal açıdan sarsılan Osmanlı devletinine karşı küçük çaplı bir direniş grubu olarak ortaya çıkmış; kendi toplumlarını adaletsizlikler ve kötülüklerden korumayı amaçlamışlardır. Daha sonra Zeybek oyunu ile kahramanlık kültürü Batı Anadolu’dan yayılarak nesilden nesile aktarılmış ve ortaya en heybetli dans türlerinden biri çıkmıştır.

Zeybek nasıl oynanır merak ediyorsanız sizler için cevaplandıralım; Zeybek, türküler eşliğinde ve her yöreyi yansıtan küçük değişikliklerle bir güç gösterisi olarak sergilenir. Sizler için yöreleri ve oynanan Zeybek türlerini yazımızın devamında özet şeklinde anlatacak ve Zeybek hareketleri nelerdir tanıtacağız.

Her Zeybek oyunu farklı Zeybek türküleri ile yapılır… Harmandalı, Çökertme, Kerimoğlu ve Yörük Ali gibi Zeybek oyunları bu türkülerde adı geçen kahramanların hikayelerinden izler taşır. 

İşte Zeybek Hareketleri;

Zeybek Figürleri – Arkasında Bir Hikaye Yatıyor!

Zeybek figürleri genel itibariyle aynı temele dayansa da yöreler ve türkülere göre koreografileri, ritmleri ve dans hareketleri çeşitlilik gösterir. Zeybek; Harmandalı, Çökertme, Kerimoğlu, Yörük Ali Zeybeği gibi türlere ayrılır.

Her Zeybek oyunun arkasında, Zeybek nasıl yapılır sorusunun cevabı olarka Zeybek figürlerine yansıyan bir hikaye vardır. Zeybeklerin heybetini taşıyan figürler nasıl çeşitleniyormuş bir göz atalım…

Harmandalı 

Harmandalı, Zeybek oyununun en ünlü türlerinden biridir. En yaygın Zeybek türü olarak Harmandalı’nın, eski ve yeni Harmandalı olarak iki türü vardır. Günümüzde oynanan Harmandalı, yeni Harmandalı olarak isimlendirilir. Harmandalı çoğu zaman tek oynansa da 2 ve 4’lü gruplar halinde de sergilenir. 

Harmandalı’ oynanması keyifli ve öğrenmesi kolay danslardan biridir. Eski ve yeni harmandalı oynanış bakımından birbirine benzese de sayma açısından farklılıklar bulunmaktadır. 

Esas duruş: Oyuna kalkış sırasında sol ayak önde sağ ayak yarım adım arkada olacak şekilde durulması ve haykırılmasıdır. 

Harmandalı’nın figür isimleri

  • Yürüyüş
  • Kollu yürüyüş
  • Çarpma
  • Ağır Atlama
  • Diz Üstü
  • Atik Hareket
  • Diz Çökme
  • Çapraz Bağlantı

Harmandalı, en bilinen Zeybek türlerindendir. Harmandalı ve diğer Zeybek çeşitlerinin temel hareketleri aynı figürler üzerine kurulduğundan; diğer Zeybek türlerinin farklılıklarını vereceğiz. Zeybek nasıl oynanır diye merak edenler için söyleyelim; her bir zeybek türünde yürüyüş, diz vurma, kollu yürüyüş ve diğer figürler bulunur ancak bahsettiğimiz gibi oynanan türküler ve koreografiler değişmektedir. 

Çökertme

Zeybek oyununun en güzel türlerinden ve kahramanlık hikayelerinden biri daha: Çökertme. Çökertme türküsü herkes tarafından bilinen, Türkiye’nin en yaygın türkülerinden biridir. Efelerin Zeybek hareketleri ile Çökertme türküsünün ritmine göre hareketlerini sergiledikleri, adımları ve figürleri ağır olan bir Zeybek türüdür.

Kerimoğlu

Muğla yöresine ait Kerimoğlu Zeybeği eksik kalırsa, Zeybek de eksik kalır. Türkiye’de oynanan en yaygın Zeybek türlerinden biridir. Özellikle Batı Anadolu’da oldukça tercih edilir; düğün ve bayramların vazgeçilmezlerindendir. Kerimoğlu Zeybeği, her Zeybek türüne göre karakteristik özellikler taşımaktadır. Dieğr Zeyb ek türlerinden Kerimoğluı Zeybeğini ayıran nokta, hareketlerinin çok daha açık ve baskın yapılmasıdır. El ve Kollar daha etkin ve gergin kullanılır ve Zeybek dansının temel figürleri daha geniş bir şekilde sergilenir.

Yörük Ali Zeybeği

Cumaovası Yörük Ali Zeybeği olarak bilinen bu Zeybek, İzmir’de hemen hemen herkesin bildiği bir Zeybek türüdür. Son yıllarda popüler olmasıyla tüm Türkiye tarafından ilgi çekmiş ve daha yaygın bir şekilde oynanmaya başlanmıştır. Düğünler de damat ve damadın arkadaşları tarafından oynanan yörük Ali Zeybeği, bayramlarda da sıkça oynanmaktadır. Diğer Zeybek türlerine oranla daha dinamik bir yapıya sahiptir, adımlamalar ve kol hareketleri daha aktif yapılır.

Zeybek Eğitimi İle Efelerin Hareketlerini Siz De Öğrenin!

Zeybek nasıl oynanır merak mı ediyorsunuz? Gündelik sorunlarınızdan sizi uzaklaştıracak, dans yeteneğinizi geliştirecek ve belki de köklerinize daha yakın hissetmenizi sağlayacak Zeybek oyunu ile siz de feeler gibi hissedebileceksiniz! Zeybek, öğrenmesi en keyifli danslardan biri olarak birbirinden güzel müzikleri ve teknikleriyle sizleri bekliyor!

Zeybek heybetini siz de yakından görmek istiyor, Zeybek hareketleri ile kendinizi geliştirmek istiyorsanız; uzman dans eğitmenlerinden alacağınız Avrupa standartlarında Zeybek eğitimleri için Dans Akademi’yi tercih edin! Fark yaratan Zeybek eğitimleri ile Zeybek oynamanın tadını çıkarın.

[widget-177]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46