Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Vals Nasıl Yapılır? Valsın Tarihçesi ve Teknikleri

İkon Haline Gelen Bir Skandal!

Dünyanın en popüler danslarından biri olan vals dansı her zaman bu popülerliğe sahip değildi. Hatta aksine ilk dönemlerinde yasak dans olarak bilindiğini bile söyleyebiliriz. Mevcut balo danslarının en eskisi olan vals tarihi açısından da oldukça ilginç bir geçmişe sahip. Gelin, bu geçmişe birlikte göz atalım ve sonra da vals nasıl yapılır sorusuna vals teknikleri hakkında bilgi vererek yanıt vermeye çalışalım...

Vals dansı ilk olarak 13. yüzyılda, bugün Almanya ve Avusturya’nın bulunduğu topraklarda doğdu. Diğer ulusların da bu dansın büyüsüne kapılması uzun sürmedi. Elbette her ulus, vals nasıl yapılır sorusuna kendi dans stillerinden bir şeyler katarak yanıt vermeyi de ihmal etmedi. Peki vals dansı neden yasaklandı ki? Bunun için birkaç yüzyıl daha yolculuk etmemiz gerekiyor...

 

Dans Ustaları ve Din Adamları İçin Bir Tehdit! – Vals Tarihi

17 ve 18. yüzyıllara geldiğimizde vals dansı hem dans ustaları hem de din adamları tarafından bir tehdit olarak görüldü. Dans ustaları, vals dansının teknikleri açısından dönemin saray danslarına kıyasla daha basit olmasını meslekleri için bir tehdit sayıyordu. Çünkü minuet gibi öğrenmesi yıllar süren dansların aksine vals teknikleri çok daha kısa sürede öğrenilebilir.

Buna karşılık din adamları ise vals dansının hızlı dönüş hareketleri ve yakın temas gerektiren duyusallığını eleştiriyordu. Vals dansı öncesinde insanlar genellikle birbirlerinin etrafında çok az veya hiç temas olmadan dans ederdi. Ancak vals dansı ile bu durum ciddi oranda değişti. Buna karşılık insanların vals dansı nedeniyle ölüm tehditleri bile aldığı, insanların valsi ahlaki bir zaaf olarak gördüğü bir dönem yaşandı. Yine de Schubert ve Strauss gibi büyük müzisyenlerin vals dansı müzikleri icra etmesiyle dansın çok daha geniş kitleler tarafından kabul görmeye başladığını söyleyebiliriz.

Romantik ve Zarif Bir Dans! – Vals Nasıl Yapılır?

Valsın tarihçesi hakkında konuştuğumuza göre gelelim diğer sorumuza... Peki vals nasıl yapılır? Yukarıda vals dansının teknikleri itibariyle görece basit olduğunu söyledik. Ancak yine de vals dansında ustalaşmak için bolca pratik gerektiğini vurgulayalım.

Tüm salon dansları gibi çift halinde yapılan vals dansı genellikle hızlı bir tempoya sahiptir. Dans çiftinin dans pisti ve kendi eksenleri etrafında ritmik dönüşler yapmasına dayanan vals dansı, özellikle düğün dansı olarak son yıllarda öne çıkmaktadır. Yine de farklı vals dans teknikleri olduğunu hatırlatalım. Bilhassa son dönemde Viyana valsi başta olmak üzere modern vals ve Amerikan stili vals türlerinin moda olduğunu söyleyebiliriz.

Vals dans teknikleri arasında ilk adım olarak her iki dansçının aralarında yaklaşık bir adımlık mesafe olacak şekilde durmasını sayabiliriz. Sonrasında baş dansçı sağ elini takipçinin sol omzuna koyar ve vals dansı böylelikle başlamış olur. Vals teknikleri devamında baş dansçının adım hareketlerini takipçinin izlemesine dayanır.

Vals Dansı ile Romantizmin Büyüsüne Kapılın!

Partnerinizle birlikte yeni bir dans mı öğrenmek istiyorsunuz? Belki de düğününüz için hazırlanıyor, vals dansı ile misafirlerinize hoş ve romantik bir sürpriz yapmayı arzuluyorsunuz? Vals kursları ile vals teknikleri hakkındaki bilginizi artırabilir, işin tekniğini kısa sürede öğrenerek eşiniz veya sevgilinizle birlikte göz alıcı performanslar sergileyebilirsiniz.

Dans Akademi’de alanında uzman eğitmenlerimiz ve dünyanın en iyi dans okullarından ilhamla hazırladığımız size özel vals kursu programlarıyla uluslararası standartlarda vals dansı eğitimleri veriyor, geniş ve ferah sınıflarda dans etmeyi eğlenerek öğrenmenizi sağlıyor, geçirdiğiniz her dakikadan keyif aldığınızdan emin oluyoruz!

[widget-191]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46