Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Salsa Nedir? – Salsa Tarihi ve Kültürü

Salsa’nın Derinlerine İniyoruz! Kıpır Kıpır Salsa’nın Tarihine Bakalım!

Dansların en renklisi, dinleyenin kanını kaynatan ezgileriyle yerinizde duramayacağınız Salsa nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Milyonları etkisi altına alan ve herkes tarafından keyifle oynanan Salsa tarihine ve hangi kültürlerden doğduğuna gelin bir de biz bakalım…

Salsa’ya merak duyuyor, Salsa dansı kültürünü merak ediyor ve araştırmak mı istiyorsunuz? Salsa dansı nedir, salsa tarihi hakkında önemli bilgiler için yazımızı okumaya devam edin…

Salsa Nedir?

Eş ve grup ile yapılabilecek en dinamik ve eğlenceli danslar arasında olan Salsa, aslen Karayip kökenli olup Latin Amerika’nın ve ABD’nin modern dansıdır. Kıvrak ve hareketli figürleri, hızlı adımları ve neşeli müzikleriyle Latin Amerika’nın ardından tüm dünyaya yayılmıştır. 

Karayiplerden gelen göçmenlerin ABD’de yaygınlık kazandırdığı Salsa 1980’lerin ardından popülaritesini giderek arttırmıştır. Afrika, Karayip ve Avrupa dans ve müzik stillerinin rengarenk bir karışımı olarak nitelenir. Dans olarak anılırken aslında Latin Amerika kültüründen bir yansıma olarak isimlendirilmiştir çünkü Salsa’nın kelime anlamı onun karışık kökenlerini de temsil etmektedir. Salsa, Latin Amerika Ülkelerinde birçok farklı baharatı içeren karışık baharat anlamına gelir. 

Salsa Dansı Tarihi ve Ortaya Çıkışı

Fransızca’da contredanse denilen 17. Yüzyıl dansına dayanan Salsa, 1930 ve 1940’lı yıllarda Küba’da gelişmiştir. Daha sonra tüm dünyaya yayılan ve dans kültürünü alt üst eden Salsa, 17. Yüzyıldaki stiliyle 4/4 şeklinde iki ölçülü ya da 8 zamanlı hareketlerle uygulanmaktaydı. Bu dönemde, Salsa yapılan salonda bulunan, adına çığırkan denen bir görevli dans eden çiftlere yapacakları hareketleri söyler kimi zaman da müzik ve dans eden çiftler arasından çekilerek serbestçe dans etmelerine olanak tanırdı.

19. yüzyıl geldiğinde çiftlerle yapılan bu dans, danzon olarak anılan bir hal aldı ve bireyselleştirildi. Bu dans türünün Karayip topraklarına gelişi Fransız ve İspanyol kolonilerinin topraklara ayak basmasıyla oldu. La Española adası ve adanın yerlileri 1791’yılındaki isyana kadar korudukları kültürlerini, bu isyanda Küba’ya taşıyarak Salsa’nın yayılmasında aktif rol oynadılar. 

Küba’da Salsa furyası boy gösterirken zamanla Küba’nın elit tabakası ve sosyetesi tarafından aşağılandı. Dansta bulunan birçok Afrika kökenli hareket aşağı sınıfın dans biçimi olarak algılandı ve hakir görüldü. Bu ayrım 19. Yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan Son müziğine kadar devam etti.

Günümüzde tüm dünyada aktif olarak her dans severin dans ettiği Salsa müzikleri ve dansı halen popülaritesini korumaktadır. Küba ve Miami’de Casino olarak anılsa da dünya geneline aynı zamanda “karışık sos” demek olan Salsa olarak yayılmıştır.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46