Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Roman Dansı Nasıl Oynanır? – Yerinde Duramayanların Dansı

Kıvrak ve Kıpır Kıpır Figürlerle Eğlenmeye Hazır Mısınız?

Zorlu bir tarihten dünyanın en eğlenceli danslarından birini çıkaran Romanlar, gerçekten imrenilecek bir ulus. Yerleştikleri her bölgede baskı görmelerine rağmen kültürlerini kuşaktan kuşağa ulaştıran ve Roman dansı ile öykülerini eğlenceli figürlere gizleyen  böylesine renkli bir kültürle tanışmaya ne dersiniz?

Eğer Roman dansı nasıl bir dans diye merak ediyor, Roman dansı figürleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru adrestesiniz! Aşağıda sizler için Roman dansı hakkında merak edilen soruları yanıtladık ve dansı öğrenmek isteyenlere ipuçları verdik. İşte Roman dansı hakkında merak edilenler...

 

Rengarenk Bir Dünyaya Adım Atacaksınız!

Tüm olumsuz şartlarına rağmen dans etmekten vaz geçmeyen Romanlar size ilham kaynağı olacak. Düğün ve şölenlerin vazgeçilmez danslarından biri olan Roman dansı, eğlenceli figürleri ve doğaçlamaya imkan veren figürleri ile her yaştan insana hitap ediyor! Kadınların kıvraklıklarını gösterebildiği, erkeklerin heyecanlarını gösterdiği Roman dansı figürleri; müzikleri, kıyafetleri ve renkli kültürüyle sizleri büyüleyici bir dünyaya çağırıyor.

Roman Dansı Hareketleri ve Teknikleri – Roman Dansı Nasıl Oynanır?

Romanların geleneksel dans türü olan Roman dansı figürleri itibariyle kıvrakları, ritimleri açısından oldukça hareketli ve eğlenceli bir danstır. Nitekim oldukça uzun bir geçmişe dayanan dans, bu nedenlerle farklı kültürlerden pek çok insanın ilgisini çekmeyi sürdürmektedir. Roman dansı hareketleri ve tekniklerine göz attığımızda dansta genellikle vücudun kalça kısmını ön plana çıkaran hareketlerin yer aldığını görmekteyiz. Grup halinde de oynanabilen Roman dansı, aynı zamanda solo performanslara da olanak vermektedir.

Roman havası nasıl oynanır sorusunu yanıtlarken 9/8’lik ritimlerle dansın özdeşleştiğini de unutmamak gerekir. Klasik duruş veya kalıpları olmayan Roman havası ritimle yüksek bir uyum yakalamaya dayanır. Nitekim zorluğunun da burada olduğunu vurgulamak gerekir.

Kadın ve erkek Roman dansı teknikleri son derece benzer olsa da yine de ufak farklılıklardan bahsedilebilir. Bunların başında erkeklerin daha çok kollarını açması, kadınların ise elleri yukarı bakacak şekilde pozisyon alması gelir. Aynı şekilde erkeklerin gövdesi Roman havası sırasında daha dik dururken kadınlar ise daha kıvrak bir performans sergiler.

Son olarak Roman havası nasıl oynanır sorusuna yanıt verirken vurgulanması gereken nokta da jest ve mimiklerdir. Roman dansı figürleri dışında, performans sırasında jest ve mimiklerin kullanımı büyük önem taşır. Mimikler genellikle bakışlar ve gülme üzerine kuruluyken jestler ise bilhassa partnerli oyunlarda karşı tarafa sataşmaya ya da partneri kızdırmaya yöneliktir.

Eğlenmenin En Renkli ve Kıvrak Hali: Roman Havası

Hayatınıza renk katmak istiyorsanız Roman dansı figürleri ve tekniklerini öğrenmekten daha iyi bir fikir bulmanız zor olabilir. Kıyafetlerinden enstrümanlarına, dans figürlerinden jest ve mimiklerine kadar her detayıyla dans severlere maksimum eğlence vadeden Roman havası, günlerinizin ritmini değiştirmek ve yaşamına dinamizm katmak isteyenler için idealdir.

Dans Akademi’de sizlere bol bol göbek atarak kendinizi şımartacağınız, bu sırada Roman dansı teknikleri yanı sıra Roman kültürünü de yakından tanıyacağınız eğlence dolu bir kurs programı vadediyoruz. 9/8’lik ritmin büyüleyici ezgisine kendinizi kaptırın! Çıkın, dans edin ve en güzel figürlerinizi en eğlenceli müziklerle izleyenlere yansıtın!

[widget-224]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46