Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Amerika’dan Dünyaya Yayılan Dans: Lindy Hop

1920’lerin New York’una Dansla Yolculuk Edin!

Swing dans türünün atası kabul edilen Lindy Hop dansı, özellikle 1920’li yıllarda New York sokaklarına hakim olmuş ve Amerika’dan tüm dünyaya yayılmış bir dans türü. Bilhassa dönemin müziklerini sevenler için vazgeçilmez bir tutku olan Lindy Hop hareketleri ve teknikleri itibariyle de oldukça hareketli ve enerjik bir dans.

Afro-Amerikan kökenlere sahip olan Lindy Hop dansı günümüzde de pek çok dans tutkunu tarafından ilgi görüyor. Gelin, Lindy Hop nedir sorusuna daha geniş bir yanıt vermek için öncelikle dansın tarihçesine bir göz atalım. Sonrasında da Lindy Hop hareketleri ve figürlerine bakacak, dansı anlamaya çalışacağız.

   

Lindy Hop Dansının Tarihçesi – Lindy Hop Nedir?

Lindy Hop dansı nedir sorusuna basitçe Afro-Amerikan kökenlere sahip oldukça hareketli ve eğlenceli bir dans türü şeklinde yanıt verebiliriz. 1920’li yılların caz müzikleriyle birlikte doğan Lindy Hop dansı, Çarliston, Breakaway ve Tap danslarından esintiler taşırken aynı zamanda Rock’n Roll başta olmak üzere Jive ve Boogie-Woogie gibi pek çok dansa da öncülük etmiştir.

Lindy hop nedir, ne anlama gelir sorusunun yanıtı ise en az dansın kendisi kadar tuhaf ve eğlencelidir. “Lindy” ABD’de sıkça rastlanan bir kız ismidir ve Hop kelimesi ise aslında Swing danslar için kullanılan bir tabirdir. Kimilerine göre Lindy ismi ise 1927’de transatlantik uçuşunu başarıyla tamamlayan Charles Lindbergh’e bir göndermedir. Dönemin ünlü dansçılarından biri olan Snowden, bir yarışma sonrasında kendisiyle röportaj yapan gazeteciye Lindy kelimesini tekrarlayarak cevap vermiş ve bu ismin bir dans türüne verilmesini sağlamıştır.

Lindy Hop Dansı Yapılır? Lindy Hop Hareketleri ve Figürleri

Swing dansından büyük esintiler içeren Lindy Hop dansı hareketleri; genellikle adım hareketlerine dayalıdır. Eşli bir şekilde yapılan dansta takipçi, lider dansçının hareketlerini izler ve ona yanıt verir. Lindy Hop dansı aynı zamanda doğaçlamaya da büyük yer ayırır. Nitekim gelişimi süresince önemli gösterilerde ve yarışmalarda kullanılan Afro-Amerikan kültüründen gelen doğaçlama figürlerin pek çoğu zamanla temel Lindy Hop hareketleri arasında yer almaya başlamıştır.

Sıradanlık Size Göre Değilse Lindy Hop Dansında Aradığınızı Bulacaksınız!

Hayatın rutin akışını değiştirmek, farklı olmak ve ayrıcalıklı bir hobi edinmek mi istiyorsunuz? Lindy Hop dansı size tüm bunları ve çok daha fazlasını vadediyor. Oldukça eğlenceli ve enerjik Lindy Hop dansı hareketleri bedeninizin zindeliğini artıracak, yaşam enerjinizi yenileyecek, kendinizi tazelenmiş hissedeceksiniz.

İsterseniz hobinizi geliştirin, isterseniz profesyonel bir dansçı olmayı arzulayın, size en iyi eğitim programını sunuyoruz. Dilediğiniz gün ve saatte, ihtiyaçlarınıza, beklentilerinize ve ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş Lindy Hop kursu programlarıyla uygulama ve pratik ağırlıklı, dans gecelerinden sahne şovlarına kadar renkli aktiviteler bulacağınız eğlenceli bir ortamda eğitim almanın tadını çıkarmayı arzuluyorsanız Dans Akademi ile tanışın, yeni bir yaşama merhaba deyin!

[widget-202]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46