Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Hip Hop Nedir? – Hip Hop Tarihi ve Kültürü

Sokakların Dansı ve Birbirinden Asi Figürlere Sahip Hip Hop Nasıl Ortaya Çıktı…

Dünyayı kasıp kavuran Hip Hop, her gün güncelenen ve yeni müziklerle her zaman kendini yenileyen Hip Hop kültürü nereden doğdu biliyor musunuz? Hip Hop tarihi, müziklerini ve bu dans türünü sevenlerin araştırdığı ve merak ettiği bir konu. Hip hop dansı nedir, Hip Hop hangi ülkeye aittir? Hip hopın çıkış hikayesi nedir bir göz atalım…

Akrobatik hareketleri, asi ruhu ve özgürlüğü yansıtan figürleri ile Hip Hop dansı ve Hip Hop kültürü sizin de merak ettiğiniz bir konuysa.. yazımızı okumaya devam edin!

Hip Hopın Tarihçesi – Hip Hopın Hikayesi Nasıl Şekillendi?

Hip Hop, bir dans çeşidinden önce bir müzik türü olarak ortaya çıkmıştır. 1970’lerin New York sokaklarında doğmuş ve özellikle Bronx bölgesinde yaşayan azınlıklar tarafından oynanmıştır. Bir sokak dansı olarak siyahi insanlar ve Latin gibi azınlık gruplar tarafından sergilenmiştir.

Hip Hopın hikayesi ABD sokaklarında başlamış ardından tüm dünyaya yayılmıştır. ABD’de getto adı verilen siyahi mahallelerinin yaşam tarzi olarak devam eden Hip Hop’ın teması, siyahi azınlıkların yaşadığı zorluklardır. 

Hip Hop ilk olarak New York sokaklarında hem müzik hem de dans figürleriyle kendini göstermiş; gettolarda yapılan partilerde söylenen Hip Hop şarkıları ile gelişmiştir.

Hip Hop günümüzde oldukça yaygın olmasına ragmen 1979 yılına kadar yalnızca canlı müzik türünde sergilenmiştir. İlk album çalışması ise 1979 yılında The Sugarhill Gang’in Rapper’s Delight çalışmasıdır.

Sanatçılar bu tarihten sonra Hip Hop müzik aracılığıyla yaşamda adaletsizlikten, fakirlikten, eşitsizlikten ve sosyal problemlerden bahsetmişlerdir. 1980’lerde ise Hip Hop daha da popülerleşmeye başlamış, rap yaparak sorunlarını ritmik ve hareketli beatler ile anlatan müzikler herkesçe Kabul edilmeye başlamıştır. 1980’li yılların sonunda ise elektronik beatlerin Hip Hop kültürünü süslediği görülmektedir. 

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46