Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bale Kursu Seçerken Dikkat Edilecekler

Kötü Bir Sürprizle Karşılaşmamak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Birçok ebeveyn çocuklarının geleceklerinde büyük etkisi olacak bale kursu için seçim yaparken oldukça seçici davranır. Aynı şekilde gençler ve yetişkinler de hobi olarak bale kursu almak istediklerinde kendileri için en iyi bale kursu programını tercih etmeyi ister. Nitekim dünyanın en zor danslarından biri olan balenin öğretimi bakımından da kolay olmadığını ve ciddi bir uzmanlık gerektirdiğini vurgulamak gerekir.

Eğer siz de kendiniz veya çocuğunuz için en iyi bale kursu programını arıyorsanız aşağıda saydığımız hususlara dikkat edin, kötü bir sürprizle karşılaşmamak için kurs yetkililerine bu konularda sorular sorun!

1. MEB Ruhsatı Var Mı?

Bale kursu seçerken dans okulunun MEB’e bağlı olup olmadığından emin olun! Bunun için öncelikle kurumun tabelasında MEB logosu olup olmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne okulun ismini ilettiğiniz takdirde belge taraması yaparak MEB onaylı olup olmadığına bakacaklardır. MEB ruhsatı olmayan bir bale kursu en iyi bale kursları arasında olmak şöyle dursun, asgari standartları bile yerine getirmiyor demektir. Çocuğunuzun geleceğini böyle bir kurumdan eğitim alarak riske atmayın! Eğer kendinize bale kursu seçmek için araştırma yapıyorsanız MEB ruhsatı olmayan bale kursları ile boş zamanlarınızı kalitesiz kurumların düşük standartlarda eğitimleriyle eziyete çevirmeyin.

2. Eğitmen Kadrosunun Uzmanlığı ve Deneyimi Yeterli Mi?

Bale kursu seçerken dikkat edilecekler listenize kesinlikle eğitmen uzmanlığı ve deneyimini de eklemelisiniz. Hele ki günümüzde yapılan diploma sahteciliklerini düşündüğümüzde eğitmenlerin uzmanlığını gösteren sertifika veya diplomaları görmeden okula kayıt yaptırmanız büyük bir hata olur. Ayrıca bale eğitiminin tek bir eğitmenle yapılmadığını da unutmayın! Dans eğitmen kadrosunun sanat yönetmeni, müzik öğretmeni, jimnastik öğretmeni ve modern dans öğretmeni ile takviye edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Öğretmen bir kursta zincirin en önemli halkası olduğu için bale öğretmenlerinin kalitesinden emin olmaya çalışın!

3. Bale Eğitimi İçin Hangi Metotlar Kullanılıyor?

Öğrenilmesi en zor danslardan bale eğitiminde dansa özgü metotlar ve sistemlerden faydalanılmaktadır. Bu nedenle sizin için en iyi bale kursu programını seçerken kurumun bale eğitiminde hangi metotlardan yararlandığını bilmelisiniz. En iyi bale kursları genellikle dünyaca ünlü balet ve balerinlerin de yetişmesini sağlayan Vagona metodunu kullanır. Bunun yanı sıra Cecchetti ve RAD gibi metotlardan da bahsetmek mümkündür.

4. Geçmiş Öğrenci Yorumlarına Göz Attınız Mı?

Bale kursu seçerken dikkat edilecekler arasında elbette kurum deneyimini de vurgulamak gerekir. Elbette deneyimle kastettiğimiz başarısızlıkla geçen yıllar değildir. Burada geçmiş öğrencilerin dans okulu hakkında yaptıkları yorumlara sizin için en iyi bale kursu programı olup olmadığını anlamaya çalışabilirsiniz. Mezunların yaptıkları yorumlar, vurguladıkları noktalar ve belirttikleri eksiklikler nasıl bir eğitim süreciyle karşılaşacağınıza dair size ipuçları verecektir.

5. Sınıf Mevcudu Kaç Kişi?

Verimli bir eğitim için bale kursu alacağınız dans okulunun maksimum 10-12 kişilik sınıflarda eğitim verdiğinden emin olun. Sürümden kazanmak isteyen bale kursları, çok daha kalabalık sınıflarda, öğrencileri tıka basa doldurarak eğitimler vermekte, kazançlarını maksimize etmeye çalışmaktadırlar. Ancak kalabalık bir sınıfta eğitmeninizle doğrudan etkileşim imkanı bulamayacağınızdan eğitimin verimli olması mümkün değildir!

6. Merkezi Bir Konumda Mı?

Bale kursu seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kurumun lokasyonudur. Elbette lokasyon, doğrudan doğruya eğitim kalitesiyle ilgili değildir. Yine de boş zamanlarınızı verimli kullanabilmek için size yakın veya ulaşımı kolay bir bale kursu seçmeniz çok daha akıllıcadır. Toplu taşıma araçlarından uzak, merkezi bir konumda olmayan bale kursları dansa olan tutkunuzu zamanla azaltabilir.

Yeteneklerinizi Kalitesiz Kurumlarla Köreltmeyin!

Son yıllarda ülkemizde çok sayıda bale kursu veren dans okulunun açılmasıyla kaliteli bir kurum seçmenin giderek zorlaştığını kabul etmek gerekiyor. Yine de yukarıda aktardığımız hususlara dikkat ettiğiniz takdirde sizin için en iyi bale kursu programını bulabileceğinize inanıyoruz.

Saydığımız hususlarla birlikte aklınıza takılan her şeyi görüştüğünüz kurum yetkililerine sorun! Çocuklarınızı emanet edeceğiniz veya kendinize ayrıcalıklı bir hobi edineceğiniz bir bale okulunun tüm kriterleri karşılaması gerekir. Beklentilerinizden taviz vermemeli, en iyi bale kursu için arayışınızda ince eleyip sık dokumalısınız.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46