Dans Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bale Nasıl Yapılır? Teknikleri ve Kültürü

Dünyanın En Köklü Danslarından Bale Nasıl Yapılır? Bale Kültürü ve Teknikleri Nelerdir?

Bale, Rönesans döneminde İtalya’da ortaya çıkmış, daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Daha sonra özellikle Rusya’da gelişimini hızlandırmış; kült eserleri ile sanatın bir parçası olmaya devam etmiştir. Bale hareketleri adımlarından, dönüşlerine ve birbirinden güzel figürlerine kadar merak edenler için açıklıyoruz!

Bale yıllardır en estetik şekli ile çocuklara öğretilmeye, sanatla büyüyen çocuklar yetiştirmeye ve başarılı Bale sanatçıları yetiştirmeye devam ediyor. Eğer siz de Bale nasıl yapılır merak ediyorsanız; yazımızı okumaya devam edin!

Bale Nedir? Bale Nasıl Yapılır?

Bale, vücut ağırlığının parmak uçlarıyla kaldırılarak sergilendiği, kalsik müzik eşliğinde yapılan ve çeşitli dönüşleri adımları, figürleri ve teknikleri bulunan bir danstır. Bale, belirli bir koreografi ve koreografi içinde anlatılan hikaye ile sergilenen bir dans olarak tiyatral özellikler de taşımaktadır. 

Akademik köklere sahip olan Bale’nin değişmez kuralları ve uzun yıllar öğrenilmesi gereken teknikleri bulunmaktadır. Bu nedenle Bale öğrenmek için sabır ve özveri gerekir. Bu yazımızda, Bale nasıl yapılır merak edenler için Bale’nin temel hareketlerini ve varyasyonlarını inceleyeceğiz.

Bale Hareketleri

Bale’nin değişmez kuralları, yıllar içinde değişmez bir Bale kültürü oluşturmuştur. Bale nasıl yapılır öğrenmek isteyenler bu teknikleri Bale okulları ya da dans eğitimi merkezleri yardımıyla öğrenebilirler.

Bale hareketleri, parmak uçlarında durmayı gerektiren teknikleri içerir. Dolayısıyla, Bale hareketleri ve figürlerine ilgisi olan ve öğrenmek isteyenlerin ilk aşaması, parmak uçlarında durmayı öğrenmektir. 

Parmak Uçlarınızda Durmak İçin Ne Yapmalısınız?

Parmak uçlarında durmak, Bale’nin ilk temel adım ve ayak hareketlerinden biridir. Tekniklerin yapılabilmesi ve Bale’nin sürekliliği için parmak uçlarında başarılı bir şekilde durulmalıdır. Parmak uçlarına yükselmek, göründüğünden çok daha zor bir tekniktir. Dolayısıyla, ilk aşamada yapılamadığında vazgeçmemek gerekli ve üzerine gidilmelidir. 

Parmak uçlarında durmak için birtakım çalışmalarla Bale’nin bu tekniği öğrenilebilir ve geliştirilebilir; yapacağınız çalışmalarla güçlü ayak kaslarına sahip olup parmak uçlarınızda yükselebilirsiniz. Bacak kaslarının gücü de parmak uçlarınızda durmanız için geliştirmeniz gereken bir konudur. Kalça kaslarının kuvveti ve tüm bölgesel çalışmalarınız uzun soluklu pratikler ister. Ancak siz de bu saatler sonunda parmak uçlarınıza yükselebilirsiniz. 

Bale Hareketleri Nelerdir? - Temel Bale Figürleri 

Bale, en köklü danslardan biri olarak çocuklarını Bale ile büyütmek isteyen ailelerin ve Bale’ye ilgisi olan her yaştan insanın ilgisini çekiyor. Temel Bale hareketlerini merak edenler, öğrenmek isteyenler ve Bale nasıl yapılır merak edenlere temel Bale hareketlerini özetliyoruz…

  • Battement Tendu

Bale figürleri arasında en temel hareketlerden biri olan Battement Tendu ayağın altının yere sürülerek yapıldığı bir Bale figürüdür. Kalça tam açılır, dizler tam yanlarda durmalıdır. 

  • Battement Jete

Ayağın altı yere sürülerek yapılan hareket, son harektinde ayağın altı yerden kurtularak, yukarıya doğru kaldırılır ve aynı şekilde geriye doğru kapatılır.

  • Rond De Jamper

Bale hareketleri arasında kolaylıkla yapılabilecek hareketlerden bir tanesidir. Ayağın ilk pozisyonda tutlması ve daha sonra öne gerilerek yarım daire şeklinde döndürülmesi ile oluşturulur. Arkaya tam tur götürülen yarım daire daha sonra tam tur olacak şekilde devam ettirilir. 

  • Frape

Atak şekilde öne gerilen ayak daha sonra çekilir ve yana, öne ve arkaya olmak üzere 3 yöne aynı pozisyonla uygulanır. Balenin hareketleri arasında en temellerinden olduğu için öğrenilmesi gerekir. 

  • Fondüs

Tek ayağın yukarı koyulduğu ve destek alınan bacağın Pile pozisyonunda tutulduğu harekettir. İki diz, aynı anda geriliyor ve çalışılan diz öne, yana ve arkaya doğru gerilerek hareket sürdürülmeye devam eder. 

  • Devellopes

Parmak ucunun gerilmesi ve dizin yukarı doğru çekilmesi ile yapılır. Bu sırada bacak; ön, yan ve arka taraflara açılır. Diz aynı şekilde öne, yana ve arkaya doğru gerilir ve hareket sürdürülür. 

Siz de eğer Bale nasıl yapılır merak ediyor ve Bale hareketlerini deneyimlemek istiyorsanız yalnızca okumakla kalmayın! Bale figürleri nelerdir görmek ve Bale yapmak için bir Bale kursu ile merakınızı giderin!

En Estetik Danslardan Bale’yi Öğrenmenin Keyfini Yaşayın!

Klasik Bale hareketlerini merak ediyorsanız ve Bale hareektleri ilginizi çekiyor, öğrenmeyi arzuluyorsanız siz de hemen bir Bale kursuna yazılarak merakınızı giderebilir ve birbirinden güzel Bale figürleri ve tekniklerini öğrenebilirsiniz. 

Bale eğitimlerinde 15 yıllık deneyimimizle Dans Akademi olarak öğrencilerimize Bale tekniklerini en iyi şekilde öğretiyor ve Avrupa standartlarında eğitim sistemimizi her gün geliştiriyoruz. Bale figürleri uzman eğitmenlerimiz tarafından anlatılıyor, geniş ve ferah sınıflarımızda oluşturduğumuz samimi atmosfer ile öğrencilerimizi yetiştiriyoruz.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (212) 983 22 46